fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

52 osoby zachorowały po tym, jak do wodociągów trafiła zanieczyszczona woda

Agencja Ochrony Środowiska potwierdziła, że zanieczyszczona woda dostała się do publicznego ujęcia w wodę pitną w dwóch stacjach uzdatniania wody w zeszłym miesiącu.

Awarie wystąpiły w stacji uzdatniania wody Ballymore Eustace oraz w stacji uzdatniania wody Creagh obsługującej Gorey w hrabstwie Wexford.

Odnotowano 52 potwierdzone przypadki zachorowań w Gorey, w tym bakterii związanych z E. coli, z wieloma powiązanymi hospitalizacjami.

Dyrektor generalna EPA Laura Burke powiedziała, że wystąpiły niedopuszczalne opóźnienia w powiadomieniu jej organizacji i dyrektora służby zdrowia o incydentach.

900 000 konsumentów nieświadomych awarii

Oznaczało to, że 900 000 konsumentów wody nie było świadomych awarii i nie miało możliwości zabezpieczenia się.

Badania w obu zakładach ujawniły to, co EPA określiła jako „poważną porażkę” nadzoru zarządczego, kontroli operacyjnej i reagowania przez Irish Water i władze lokalne.

 

Pani Burke powiedziała, że Irish Water i władze lokalne muszą podjąć natychmiastowe działania, aby te awarie się nie powtórzyły.

Dochodzenie EPA w Ballymore Eustace ujawniło, że zakład wprowadził niebezpieczną wodę pitną w obieg przez okres do 10 godzin w dniach 20-21 sierpnia. Chodziło o utratę ochrony przed Cryptosporidium, połączoną z niewystarczającą dezynfekcją.

Jest to największa stacja uzdatniania wody w kraju, obsługująca około 877 000 konsumentów w aglomeracji Dublina.

Incydent ten nie został zgłoszony przez Irish Water do EPA lub HSE do dnia 1 września.

Uniemożliwiło to terminową ocenę ryzyka wpływu na jakość wody pitnej. Oraz uniemożliwiło to podjęcie interwencji, które mogłyby chronić zdrowie publiczne.

Woda bez dezynfekcji

Dochodzenie EPA w oczyszczalni Gorey w hrabstwie Wexford wykazało, że nastąpiła awaria zasilania i awaria pompy chloru. Co spowodowało, że woda opuściła zakład i trafiała do wodociągu publicznego bez odpowiedniego poziomu dezynfekcji.

Trwało to około pięciu dni między 19 a 24 sierpnia.

Nie zgłoszono tego ani EPA, ani HSE aż do26 sierpnia.

 

 

EPA stwierdziła również, że główne problemy uwydatnione przez te incydenty to:

  • Poważna awaria nadzoru zarządczego, kontroli operacyjnej i reagowania przez Irish Water i władze lokalne w zakresie ich odpowiednich ról w dostarczaniu bezpiecznej wody pitnej.
  • Irish Water ponosi główną odpowiedzialność za bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę. Niezgłoszenie incydentów między władzami lokalnymi a Irish Water uniemożliwiło terminową ocenę ryzyka incydentów i spowodowało niedopuszczalne opóźnienia w powiadomieniu EPA i HSE.
  • Te niedopuszczalne opóźnienia w zgłaszaniu, a w szczególności brak konsultacji z HSE w sprawie zagrożenia dla zdrowia publicznego podczas incydentów, spowodowały, że nie było możliwości wystawienia zawiadomień o konieczności przegotowania wody dla około 900 tys. konsumentów. Gdyby je wystawiono, służyłyby ochronie zdrowia publicznego do czasu zadowalającego rozwiązania problemów w obu zakładach.
  • Dodatkowe niezgłoszone incydenty zostały wykryte przez inspektorów EPA podczas procesu audytu. Audyt wykazał poważne błędy w nadzorze zarządczym, kontroli operacyjnej i reakcji w celu rozpoznania powagi tych incydentów dla zdrowia publicznego.

Powrót do normalności

Agencja Ochrony Środowiska stwierdziła, że jest usatysfakcjonowana faktem, że obie elektrownie powróciły do normalnej pracy od czasu incydentów. Jednak wymagana jest „natychmiastowa i znacząca poprawa” w świadczeniu usług wodnych przez Irish Water i władze lokalne aby zapewnić społeczeństwu dostęp do bezpiecznej wody pitnej i ochronę zdrowia publicznego.

Dyrektor generalny Irish Water, Eamon Gallen, powiedział, że w obu przypadkach Irish Water i władze lokalne, które obsługują oczyszczalnie ścieków w imieniu Irish Water, nie spełniły standardów wymaganych do ochrony zdrowia publicznego.

Minister ds. Samorządu Terytorialnego Darragh O’Brien, który został poinformowany o sprawie przez EPA w liście na początku tego tygodnia, powiedział, że niepowodzenia te były niepokojące i nie do zaakceptowania.

Zauważył jednak, że oba incydenty zostały już naprawione, a woda z obu zakładów jest teraz bezpieczna do picia.

Pan O’Brien powiedział, że jutro rano spotka się z dyrektorem zarządzającym Irish Water oraz dyrektorami naczelnymi Rady Miasta Dublina i Rady Hrabstwa Wexford, aby „zastanowić się, jakie podjąć dalsze kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo naszych dostaw wody”.

ŹródłoRTE News

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!