fbpx
18.5 C
Dún Laoghaire
piątek, 24 września, 2021

WHO chce audytu w laboratoriach i instytucjach badawczych w Chinach

W  obliczu rosnącej presji ze strony Stanów Zjednoczonych na dochodzenie w sprawie laboratorium biotechnologicznego w Wuhan, Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że ​​drugi etap międzynarodowej kontroli powinien obejmować audyty chińskich laboratoriów.

Przedstawiciel Chiny powiedział, że propozycja WHO dotycząca audytu  laboratoriów w ramach dalszego dochodzenia w sprawie pochodzenia pandemii koronawirusa wykazała „brak szacunku” i „arogancję wobec nauki”.

Propozycja nakreślona przez szefa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa obejmowała „audyty odpowiednich laboratoriów i instytucji badawczych działających w obszarze pierwszych przypadków zidentyfikowanych w grudniu 2019 r.” – odnosząc się do chińskiego miasta Wuhan.

Ale wiceminister zdrowia Chin Zeng Yixin powiedział dziennikarzom, że był „niezwykle zaskoczony” planem. Według niego pokazuje on „brak szacunku dla zdrowego rozsądku i arogancję wobec nauki”.

Pekin od dawna  wyśmiewa i stanowczo odrzuca pomysł, że pandemia Covid-19 jest efektem wycieku z chińskiego laboratorium, uważając go  za prawicową teorię spiskową.

Chińskie władze wielokrotnie podkreślały, że przeciek byłby „wyjątkowo mało prawdopodobny”, powołując się na wnioski, ze styczniowej  wspólnej misji WHO i Chin w Wuhan.

W tym samym czasie chińscy urzędnicy i państwowe media forsowali alternatywną teorię, że wirus mógł uciec z amerykańskiego wojskowego laboratorium badawczego w Fort Detrick w stanie Maryland.

Yuan Zhiming, dyrektor Narodowego Laboratorium Bezpieczeństwa Biologicznego w Instytucie Wirusologii w Wuhan, powiedział na konferencji prasowej, że „od czasu otwarcia laboratorium w 2018 roku nie doszło do wycieku patogenów ani wypadków związanych z zakażeniem personelu”.

Chiny w ostatnich dniach spotkały się z oskarżeniami ze strony WHO, że nie udostępniły niezbędnych  danych podczas pierwszej fazy dochodzenia. W rezultacie dr Tedros wezwał Pekin do „przejrzystości, otwartości i współpracy” w drugiej fazie.

WHO była w stanie wysłać zespół niezależnych, międzynarodowych ekspertów do Wuhan dopiero w styczniu. Ponad rok po tym, jak Covid-19 pojawił się tam po raz pierwszy.

ŹródłoRTE.ie

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!