fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Test przed wejściem do restauracji lub baru?

Cyfrowe certyfikaty Covid ( EU Covid-19 digital pass) na podróże międzynarodowe mogą pojawić się w skrzynkach na listy w najbliższych dniach, podaje  Irish Independent.

Wynika z tego, że  rząd planuje dotrzymać terminu i wprowadzić nowy system 19 lipca.

 Istnieje również możliwość, że certyfikaty zostaną wykorzystane w celu utorowania drogi do powrotu pełnego otwarcia restauracji.

Negocjacje z sektorem hotelarskim

Rząd omawiał na spotkaniu z przedstawicielami sektora hotelarskiego, wiele różnych pomysłów.

Na spotkaniu przedstawiono sześć scenariuszy włącznie z zakazem spożywania posiłków w pomieszczeniach aż do września. Czyli do czasu, kiedy większość dorosłej populacji zostanie w pełni zaszczepiona.

Reprezentanci rządu zapewnili na spotkaniu, że certyfikaty będą wysłane do 1,8 miliona osób, które zostały zaszczepione lub wyzdrowiały z Covid-19.

Zatem wprowadzany przez rząd system identyfikacji, jest postrzegany jako najbardziej prawdopodobna opcja powrotu konsumpcji  w pomieszczeniach.

Inne scenariusze obejmowały umożliwienie ludziom tylko z negatywnym wynikiem testu PCR lub antygenowego wejścia do środka w lokalach gastronomicznych.

Przedstawiciele branży hotelarskiej, przemawiając po spotkaniu powiedzieli, że jest mało prawdopodobne, aby testy PCR lub antygenowe były częścią rozwiązania problemu. Wprowadzenie takiego systemu jest zbyt skomplikowane i kosztowne.

Natomiast jeszcze wczoraj źródła rządowe informowały, że nadal są chętne do wykorzystania testów antygenowych w ramach planu złagodzenia ograniczeń dotyczących spożywania posiłków w pomieszczeniach.

 

Urzędnicy państwowi badali system Corona Pass w Danii.  W ramach tego programu ludzie mogą przejść szybkie testy w centrach testowania, a następnie zaprezentować wyniki po wejściu do pubu lub restauracji.

 

Pojawiły się jednak obawy dotyczące tego, jak i kiedy w Irlandii można wprowadzić system testowania.

Obawy dotyczyły przede wszystkim wprowadzenia sprawnego testowania w na terenach wiejskich.

Przedstawiciele branży hotelarskiej zostali ostrzeżeni, że opracowanie odpowiedniej aplikacji umożliwiającej spożywanie posiłków w pomieszczeniach może zająć kilka miesięcy.

Wnioski ze spotkania

Najprawdopodobniej zostanie wykorzystany kod QR. Jednak w tym przypadku istnieją obawy dotyczące legalności takiego systemu. Jak i możliwości sprawdzania wiarygodności kodu przez restauratorów.

W rezultacie urzędnicy powiedzieli, że zwrócą się o poradę do prokuratora generalnego przed następnym spotkaniem.

Negocjacje z sektorem hotelarskim trwają. Uzgodniono już kolejne spotkanie, które odbędzie się że w czwartek (8.07). Wtedy to urzędnicy przedstawią więcej szczegółów na temat sposobu wdrożenia systemu identyfikacji szczepień.

Ostateczny plan zostanie przedstawiony ministrom w weekend. Rząd ma go zatwierdzić w przyszłym tygodniu.

 

W oświadczeniu dyrektor generalny Restaurants Association of Ireland, Adrian Cummins, powiedział:

„Wiele opcji zostało szczegółowo omówionych w celu jak najszybszego ponownego pełnego otwarcia sektora gastronomicznego.”