fbpx

Irlandia ma drugi najwyższy wskaźnik otyłości w UE 

Irlandia ma drugi najwyższy wskaźnik otyłości w UE, podaje The Journal.

Ponad jedna czwarta dorosłej populacji Republiki Irlandii została sklasyfikowana jako otyła. Tak wykazały dane opublikowane przez Komisję Europejską. 

Ogólnoeuropejskie badanie wskaźników nadwagi wśród Europejczyków pokazuje, że 26% dorosłych Irlandczyków w 2019 r. było otyłych. Według raportu Eurostatu tylko Malta miała wyższy odsetek populacji (28%) ocenianej jako otyła. W rezultacie średnia unijna wyniosła 16%. 

Podobne badanie zostało przeprowadzone wcześniej w 2014 roku. Wtedy Irlandia zajęła siódme miejsce ze wskaźnikiem otyłości 18%.

 

Irlandia wypada lepiej pod względem odsetka populacji uważanej za osoby z nadwagą i otyłością.

 

W tej grupie zostało sklasyfikowanych 56% dorosłych osób. Plasuje to Irlandię pośrodku 27 krajów UE. Najwyższy odsetek jest w Chorwacji i na Malcie (64%).  Natomiast najniższy odsetek stwierdzono we Włoszech i Francji, gdzie 45% dorosłych ma nadwagę. 

 

Ogólnie rzecz biorąc, dane Eurostatu, które zawierają pierwsze wyniki europejskiego wywiadu zdrowotnego, pokazują, że nieco ponad połowa wszystkich dorosłych w UE ma nadwagę. 

 

44% miało normalną wagę w 2019 roku. 53% zostało sklasyfikowanych jako osoby z  nadwagą, a prawie 3% jako osoby z niedowagą. 

 

Komisja Europejska stwierdziła, że problemy z wagą i otyłością rosną w szybkim tempie w większości państw członkowskich UE. 

Otyłość to problem społeczny

Rzecznik Eurostatu powiedział, że otyłość jest poważnym problemem zdrowia publicznego. Otyłość znacznie zwiększa ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroba wieńcowa i niektóre nowotwory. 

 

„W przypadku konkretnych osób otyłość może być dalej powiązana z wieloma problemami psychologicznymi” – powiedział rzecznik. 

 

Dodał: „Dla społeczeństwa jako całości wiąże się to ze znacznymi kosztami bezpośrednimi i pośrednimi, które znacznie obciążają opiekę zdrowotną i zasoby opieki społecznej”. 

 

Badanie wykazało, że więcej mężczyzn niż kobiet miało nadwagę we wszystkich 27 państwach członkowskich UE. 

Wyniki badań w Irlandii

W Irlandii 61% mężczyzn ma nadwagę w porównaniu z 49% kobiet. 

Sytuacja wyglada inaczej we wskaźnikach tylko otyłości. Tu istnieje tylko niewielka różnica, ponieważ 26% irlandzkich mężczyzn i 25% irlandzkich kobiet uważa się za otyłe. 

Dane pokazują, że im starsza grupa wiekowa, tym wyższy udział osób z nadwagą w UE. 

Ten sam trend obserwuje się również w Irlandii. Najzdrowsze są tu osoby w wieku 18-24 lata, 40% z nadwagą. Nadwaga wzrasta do 61,5% wśród osób w wieku 45-64 lat. 

Najwyższy wskaźnik otyłości w Irlandii występuje wśród Irlandczyków w wieku 65-74 lat. W tym przedziale wiekowym 32% sklasyfikowano jako osoby otyłe. 

Eurostat dodał, że wyraźny jest również związek otyłości z poziomem wykształcenia. Odsetek osób z nadwagą spada wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia. 

W Irlandii osoby mieszkające w regionie przygranicznym najczęściej mają nadwagę lub otyłość. 

Rejon ten obejmuje hrabstwa Cavan, Donegal, Leitrim, Louth, Monaghan i Sligo.

Dane pokazują, że 59% dorosłych w regionie pogranicza ma nadwagę, w tym 30% jest otyłych. 

Na drugim końcu skali ludzie z regionu zachodniego (Galway, Mayo i Roscommon) – i południowo-zachodniego (Cork i Kerry). Tam jest najniższy wskaźnik nadwagi wynoszący 53%.

Region zachodni ma najniższy wskaźnik otyłości wynoszący 23%. 

Centralny Urząd Statystyczny przeprowadzil ankiete w ramach Irlandzkiego Badania Zdrowia w 2019 roku. W badaniu wzieło udział około 7600 osób 

 

Jak wyliczyć BMI

Osoby są uważane za osoby z nadwagą, jeśli ich wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 25 lub więcej.  Wskaźnik masy ciała (BMI) to miara tkanki tłuszczowej, która jest oparta na stosunku wagi do wzrostu.

BMI osoby oblicza się, dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost w centymetrach pomnożony do kwadratu. 

Dorośli z BMI 30 lub wyższym są uważani za otyłych. BMI w zakresie 18,5-25 jest klasyfikowane jako normalne. 

ŹródłoThe Journal

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!