fbpx
9.5 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 29 listopada, 2021

Festiwal PolskaEire już za nami

W ostatni weekend w Irlandii i w Polsce odbywał się, w dużej mierze online, Festiwal PolskaEire.

Festiwal podkreśla i wspiera polsko-irlandzką przyjaźń oraz wymianę kulturową.

Celem festiwalu jest dalsze wzmacnianie więzi między Polską a Irlandią poprzez liczne wydarzenia kulturowe, sportowe i naukowe.

Idea festiwalu powstała z inicjatywy irlandzkiego ministra Aodhán Ó Ríordáin’a oraz Ambasady RP w Dublinie, a pierwszy festiwal odbył się w marcu 2015 r.

Festiwal rozwijał się dynamicznie na Zielonej Wyspie i swym zasięgiem obejmował coraz więcej miejscowości oraz docierał do coraz większej ilości osób.

Ostatnia edycja festiwalu w 2019 r., objęła swoim zasięgiem 180 wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 28 000 osób. Niestety, w roku 2020 festiwal odwołano z powodu pandemii.

Tegoroczny festiwal zorganizowany był przez Polish-Irish Educational Association i Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna” z Rudy Śląskiej przy patronacie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie, Ambasady Irlandii w Warszawie i miasta Ruda Śląska.

W programie były między innymi spotkania online, koncerty, wykłady.

Odbyło się spotkanie z pokoleniem młodych ludzi, którzy posiadają polsko-irlandzkie korzenie. Rozmowa była moderowana wspólnie przez Ambasador Polski Annę Sochańską i Ambasador Irlandii Emer O’Connell.

Ponadto wystąpiła folkowa grupa “Inisowiacy” z zachodniej Irlandii ,,Inisowiacy” czyli ludzie z wyspy. (Inis – w języku irlandzkim to wyspa, jest to również irlandzka nazwa miasta Ennis).

Ciekawymi wydarzeniami były koncerty transmitowane online wprost z Dublina z polskimi oraz irlandzkimi artystami  z muzyką inspirowaną obydwiema kulturami.

Festiwal odbywał się w Rudzie Śląskiej, w Dublinie oraz w Kilkenny.

Wydarzenia są dostępne do obejrzenia na profilu festiwalu: https://www.facebook.com/PolskaEire

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!