fbpx
18.5 C
Dún Laoghaire
piątek, 24 września, 2021

Wzrosła liczba spraw rozwodowych w Irlandii

Liczba pozwów o rozwód wzrosła w zeszłym roku o 29%, co jest najwyższym wzrostem od czasu wprowadzenia nowych przepisów dotyczących rozwodów.

Sądy uznały, że wzrost liczby spraw rozwodowych był spowodowany przez Covid-19 oraz  wskutek zmiany prawa, które skróciło czas oczekiwania na orzeczenie. 

Nowe dane pokazują, że liczba pozwów o rozwód wzrosła w zeszłym roku o 29%.

W 2020 r. złożono ponad 5250 wniosków. 

Opublikowany dziś roczny raport sądownictwa pokazuje, że efekt lockdownu i restrykcji związanych z Covid-19 można również zaobserwować w liczbie spraw o przemocy domowej. Wzrosła ona w zeszłym roku o 12%. 

Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu pięciu lat liczba spraw związanych z przemocą domową wzrosła o 65%. 

Istnieją dowody na to, że pandemia spowodowala dodakową presję na życie rodzinne. Trzeba było pozostać w domu, poruszać się tylko w swojej okolicy. Znaczny problem stanowiło też nauczanie domowe oraz praca z domu, a także spowodowana bezrobociem izolacja w domu. 

Obserwowany wzrost  liczby spraw rozwodowych jest najwyższy od 1997 r. 

 

Zdecydowana większość pozwów rozwodowych została złożona w Sądzie Okręgowym przez kobiety. W 2020 r kobiety złożyły 75% wniosków rozwodowych do Sądu Okręgowego i 84% do Sądu Najwyższego. 

Inne sprawy sądowe

Według statystyk o 15% wzrosła również liczba spraw dotyczących poważnych przestępstw w sądach irlandzkich. Natomiast liczba nowych spraw dotyczących obrażeń ciała spadła o 19%. 

Okręgowy Sąd Karny wysłuchał w zeszłym roku 20 procesów o morderstwo i 265 procesów o gwałt lub usiłowanie gwałtu. 

Nie jest też dziwne, że w 2020 r. liczba wniosków o zezwolenie na sprzedaż alkoholu w obiektach sportowych spadła o 70%. 

 

Łącznie w ubiegłym roku w kwestii odszkodowań wypłacono 8 milionów euro mniej w sprawach dotyczących obrażeń ciała w Sądzie Najwyższym, i 5 milionów euro mniej w Sądzie Okręgowym. 

 

Nastąpił prawie 23% spadek liczby roszczeń odszkodowawczych składanych przez Gardai. 

 

Sąd Najwyższy Irlandii odnotował 48-procentowy spadek liczby spraw wpływających i 80-procentowy spadek liczby spraw rozwiązanych.

W raporcie stwierdzono, że spadek ten jest związany z tymczasowym zakazem eksmisji i podwyżkom czynszów w 2020 roku.

Sąd Okręgowy odnotował 76-procentowy spadek napływających spraw o zajęcie nieruchomości. 

„Bezprecedensowy rok” dla irlandzkich sądów

Przemawiając dzisiaj, prezes sądu Frank Clarke powiedział, że rok 2020 był „bezprecedensowym rokiem” dla irlandzkich sądów. 

Powiedział, że sądy „musiały się szybko i radykalnie dostosować” w wyniku pandemii. 

Decyzje musiały zostać podjęte w ciągu kilku dni i tygodni. Normalnie zajęłoby to miesiące, a nawet lata starannego planowania. Wirus nie czekał na raport komisji lub grupy roboczej. My też nie mogliśmy czekać – powiedział Clarke.

Przyznał, że w niektórych obszarach nagromadziły się zaległości, zwłaszcza w sprawach, które nie mogą być rozsądzane zaocznie. Powiedział, że należy się tym zająć. 

„Musimy również uznać, że istnieje potencjalnie znacząca liczba spraw, które nie zostały rozpoczęte z powodu pandemii”.

„Mogą się one pojawić w sądach w całym kraju w stosunkowo niedalekiej przyszłości”  

 

„Planowanie, które ma na celu rozwiązanie tych problemów, jest już w toku. Jednak czekają nas znaczne wyzwania” – powiedział Clarke.

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!