fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

„Paszport covidowy” będzie wysyłany pocztą tradycyjną lub elektroniczną

Osoby w pełni zaszczepione otrzymają paszport covidowy (EU Covid-19 digital pass) w ciągu najbliższych dwóch tygodni, podaje The Journal.

Kwalifikujące się osoby otrzymają kod QR pocztą elektroniczną lub pocztą tradycyjną.

Tánaiste Leo Varadkar zapewnił, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni osoby, które zostały w pełni zaszczepione, otrzymają swoją „cyfrową przepustkę Covid-19”.

 

EU Covid-19 digital pass umożliwi ludziom podróżowanie w obrębie Unii Europejskiej. Oznaczać to będzie, że osoby posiadające ten dokument będą mogły wrócić do Irlandii bez konieczności ograniczania ruchu lub kwarantanny.

 

Kod QR otrzymają osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy. 

 

Varadkar powiedział dziś RTÉ Radio News at One, że niektórzy otrzymają informacje pocztą elektroniczną, a inni pocztą tradycyjną.

 

„Będą problemy z wdrażaniem” – ostrzegł Varadkar. „Jestem pewien, że niektóre nie dotrą do adresatów na czas, więc będzie stworzona telefoniczna obsługa klienta… i możliwe, że początkowo na lotniskach będą opóźnienia”.

 

Doradził osobom, które planują lot za granicę, aby brali pod uwagę opóźnienia. Jak również byli świadomi dwóch różnych zestawów zasad dotyczących Covid-19. Jednego dla kraju, z którego wyjeżdżają, a drugiego dla kraju, do którego będą wjeżdżać.

 

Aby udowodnić naturalną odporność, konieczne będzie potwierdzenie laboratoryjne pozytywnego testu PCR, powiedział Varadkar.

 

Varadkar powiedział również, że nie może powiedzieć z całą pewnością, że gastronomia pod dachem będzie działać od 19 lipca i że pojawiły się „trudności” z zapewnieniem bezpieczeństwa.

 

„Nie bylibyśmy w stanie poradzić sobie z tysiącami ludzi, którzy mogliby zjeść posiłek w pubie… a żaden test nie jest tak dobry jak szczepionka”.

 

Powiedział, że powołano grupę wdrożeniową ds. szybkich testów, aby przyjrzeć się tej kwestii. Przede wszystkim sprawdzić, czy warto rozszerzyć testowanie o testy antygenowe. Dodał jednak, że gdyby tak się stało, byłoby to „wykroczeniem poza” oficjalną radę NPHET”.

ŹródłoThe Journal