fbpx
15.5 C
Dún Laoghaire
niedziela, 20 czerwca, 2021

Zniesienie praw własności intelektualnej do szczepionek Covid-19

Access to Medicines Ireland z zadowoleniem przyjęła wiadomość, że administracja USA będzie wspierać kampanię zniesienia praw własności intelektualnej do szczepionek Covid-19.

Irlandzkie ugrupowanie twierdzi, że ​​posunięcie to może być punktem zwrotnym w osiągnięciu globalnego sprawiedliwego dostępu do szczepionek Covid-19, dodając, że oczekuje, że nowa polityka USA będzie katalizatorem zmian.

„Irlandia i Europa muszą stanąć za Stanami Zjednoczonymi i poprzeć zrzeczenie się tego prawa, jeśli mamy pozostać po właściwej stronie historii” – skomentował współzałożyciel Access to Medicines Ireland, dr Kieran Harkin.

„Ważne jest, aby istniała współpraca z przemysłem farmaceutycznym, żeby można było dzielić się technologią i wiedzą z nowymi producentami szczepionek na całym świecie. Jak również szybciej uzyskać zezwolenie regulacyjne na ich produkty” – dodał.

Dr Harkin powiedział także, że istotne jest, aby nadal badania koncentrowały się na leczeniu i diagnostyce Covid-19, a nie tylko na szczepionkach.

 

Co na to sektor farmaceutyczny?

Jednak BioPharmaChem Ireland wyraziło zaniepokojenie decyzją rządu USA o wsparciu działań w kierunku zniesienia ochrony patentowej szczepionek Covid 19.

Grupa Ibec stwierdziła, że ​​własność intelektualna ma kluczowe znaczenie dla działalności badawczej sektora i późniejszej komercjalizacji produktów.

Matt Moran, dyrektor BPCI, powiedział, że własność intelektualna stanowi podstawę badań, które doprowadziły do ​​odkrycia stosowanych szczepionek. Pozwoliła również firmom na tworzenie partnerstw na podstawie tego, że własność intelektualna będzie szanowana.

„Każde posunięcie w kierunku osłabienia własności intelektualnej byłoby problemem dla branży. Mogłoby to zakłócić łańcuchy dostaw i doprowadzić do wytwarzania produktów niskiej jakości. Zrzeczenie się patentów na szczepionki Covid 19 nie zwiększy produkcji, ale doprowadzi do zakłóceń” – stwierdził Moran.

Powiedział, że jeśli zrzeczenie się praw własności stanie się faktem to firma farmaceutyczna, której jest przedstawicielem usunie zachęty dla firm do kontynuowania badań nad nowymi wariantami.

„BPCI wolałoby skupić się na kwestiach budzących niepokój w walce z Covid-19, takich jak bariery handlowe, problemy z łańcuchem dostaw oraz niedobór surowców i składników w łańcuchu dostaw” – dodał.

Irlandzkie Stowarzyszenie Farmaceutycznej Opieki Zdrowotnej (IPHA), które reprezentuje dużą firmę w Irlandii, również wezwało rząd do sprzeciwienia się propozycjom globalnego zrzeczenia się praw własności intelektualnej do szczepionek Covid-19.

Przedstawiciel IPHA powiedział, że posunięcie to nie zwiększy zdolności produkcyjnej szczepionek Covid-19. Zamiast tego spowoduje cofnięcie programu innowacji w dziedzinie leków.

„Jest to krótkowzroczna i nieskuteczna decyzja, która zagraża ciężko osiągniętemu postępowi w walce z Covid-19” – powiedział Oliver O’Connor, dyrektor naczelny IPHA.

ŹródłoRTE.ie

Podobne artykuły

Social media

19,738FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!