fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Program PUP zniechęca do podjęcia zatrudnienia

Według krajowej firmy rekrutacyjnej program PUP zdecydowanie ma duży wpływ na zdolność pracodawców do zatrudniania pracowników, podaje Irish Independent.

Firma rekrutacyjna, z oddziałami w największych miastach w całej Irlandii, poinformowała, że ​​obecnie chce obsadzić 60 stanowisk. W ofercie są różne pozycje dla wykwalifikowanych i pół wykwalifikowanych pracowników. Firma poszukuje sprzedawców, kierowców wózków widłowych, kierowników ds. obsługi klientów, a także sprzątaczek kontraktowych.

Ma jednak trudności z obsadzeniem tych stanowisk, ponieważ wielu nisko opłacanych pracowników decyduje się pozostać na zasilku dla bezrobotnych PUP.

„To prawdziwe wyzwanie” – powiedział dyrektor ds. rekrutacji firmy.

„Ludzie decydują się pozostać na PUP”

Wielu nisko opłacanych pracowników nie ma zachęty do powrotu do pracy. Dostają obecnie więcej pozostając w domu bez konieczności ponoszenia kosztów chociażby podróży, czy tez opieki nad dziećmi.

Do tego dochodzi niedostatek pracowników głównie z rynku wschodnioeuropejskiego, którzy tradycyjnie pełnili takie role, ale opuścili Irlandię.

„Wielu pracowników, z których korzystaliśmy, pochodzi z Europy Wschodniej, pojechali oni jednak do domu na Boże Narodzenie i nie wrócili” – powiedział.

Firma z siedzibą w Dublinie ma olbrzymie trudności przede wszystkim z rekrutacją kontraktowego personelu sprzątającego. Osoby na to stanowisko są obecnie bardzo poszukiwane, ponieważ wiele biur przygotowuje się do stopniowego powrotu do pracy.

Skan różnych irlandzkich stron internetowych z ofertami pracy ujawnia setki wakatów dla pracowników sprzątających w pełnym i niepełnym wymiarze godzin. Zapotrzebowanie na taki personel było już problemem przez pandemią, powiedział dyrektor ds. rekrutacji.

„Pracownicy sprzątający byli poszukiwani przez ostatni rok, zwłaszcza w handlu detalicznym, sektorze przemysłowym i do szkół” – powiedział.

„Trudno jest rekrutować, a płatność PUP jest tego częściową przyczyną”.

Pod wieloma względami walka o znalezienie pracowników jest teraz podobna do „upojnych czasów Celtyckiego Tygrysa”. Wtedy też pracodawcy mieli trudności z zatrudnieniem nisko opłacanych pracowników, powiedział dyrektor.

„Teraz jest to jeszcze trudniejsze, ponieważ nie mamy takiego samego dostępu do (zagranicznych) pracowników” – powiedział.

„Znajdujemy ludzi, ale w tej chwili jest to prawdziwy ból głowy”.

Neil McDonnell, dyrektor generalny organizacji Irlandzkich małych i średnich przedsiębiorstw szacuje, że w tej chwili są dziesiątki tysięcy nieobsadzonych wakatów, zwłaszcza w takich rolach, jak sezonowi zbieracze owoców i warzyw oraz pracownicy sektoru hotelarskiego.

McDonnell również uważa, że PUP zniechęca ludzi do powrotu do pracy.

 „To prawdziwy problem” – powiedział McDonnell.

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!