fbpx
11.4 C
Dún Laoghaire
środa, 4 sierpnia, 2021

Program PUP zniechęca do podjęcia zatrudnienia

Według krajowej firmy rekrutacyjnej program PUP zdecydowanie ma duży wpływ na zdolność pracodawców do zatrudniania pracowników, podaje Irish Independent.

Firma rekrutacyjna, z oddziałami w największych miastach w całej Irlandii, poinformowała, że ​​obecnie chce obsadzić 60 stanowisk. W ofercie są różne pozycje dla wykwalifikowanych i pół wykwalifikowanych pracowników. Firma poszukuje sprzedawców, kierowców wózków widłowych, kierowników ds. obsługi klientów, a także sprzątaczek kontraktowych.

Ma jednak trudności z obsadzeniem tych stanowisk, ponieważ wielu nisko opłacanych pracowników decyduje się pozostać na zasilku dla bezrobotnych PUP.

„To prawdziwe wyzwanie” – powiedział dyrektor ds. rekrutacji firmy.

„Ludzie decydują się pozostać na PUP”

Wielu nisko opłacanych pracowników nie ma zachęty do powrotu do pracy. Dostają obecnie więcej pozostając w domu bez konieczności ponoszenia kosztów chociażby podróży, czy tez opieki nad dziećmi.

Do tego dochodzi niedostatek pracowników głównie z rynku wschodnioeuropejskiego, którzy tradycyjnie pełnili takie role, ale opuścili Irlandię.

„Wielu pracowników, z których korzystaliśmy, pochodzi z Europy Wschodniej, pojechali oni jednak do domu na Boże Narodzenie i nie wrócili” – powiedział.

Firma z siedzibą w Dublinie ma olbrzymie trudności przede wszystkim z rekrutacją kontraktowego personelu sprzątającego. Osoby na to stanowisko są obecnie bardzo poszukiwane, ponieważ wiele biur przygotowuje się do stopniowego powrotu do pracy.

Skan różnych irlandzkich stron internetowych z ofertami pracy ujawnia setki wakatów dla pracowników sprzątających w pełnym i niepełnym wymiarze godzin. Zapotrzebowanie na taki personel było już problemem przez pandemią, powiedział dyrektor ds. rekrutacji.

„Pracownicy sprzątający byli poszukiwani przez ostatni rok, zwłaszcza w handlu detalicznym, sektorze przemysłowym i do szkół” – powiedział.

„Trudno jest rekrutować, a płatność PUP jest tego częściową przyczyną”.

Pod wieloma względami walka o znalezienie pracowników jest teraz podobna do “upojnych czasów Celtyckiego Tygrysa”. Wtedy też pracodawcy mieli trudności z zatrudnieniem nisko opłacanych pracowników, powiedział dyrektor.

„Teraz jest to jeszcze trudniejsze, ponieważ nie mamy takiego samego dostępu do (zagranicznych) pracowników” – powiedział.

„Znajdujemy ludzi, ale w tej chwili jest to prawdziwy ból głowy”.

Neil McDonnell, dyrektor generalny organizacji Irlandzkich małych i średnich przedsiębiorstw szacuje, że w tej chwili są dziesiątki tysięcy nieobsadzonych wakatów, zwłaszcza w takich rolach, jak sezonowi zbieracze owoców i warzyw oraz pracownicy sektoru hotelarskiego.

McDonnell również uważa, że PUP zniechęca ludzi do powrotu do pracy.

 „To prawdziwy problem” – powiedział McDonnell.

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!