fbpx
16 C
Dún Laoghaire
niedziela, 20 czerwca, 2021

Leo Varadkar ogłasza plan reformy zasiłku chorobowego

.
Tánaiste Leo Varadkar ogłosił nowe ustalenia dotyczące zasiłku chorobowego, przyznając że  ma świadomość, że zwiększy to koszty dla zrujnowanych przez Covid pracodawców.

 Ustawa o zasiłku chorobowym została zatwierdzona przez gabinet i  ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Obecnie szacuje się, że połowa pracowników sektora prywatnego nie ma zagwarantowanego w umowie świadczenia chorobowego. Dotyczy to głównie osób pracujących w handlu detalicznym, hotelarstwie, opiece nad dziećmi i małych firmach.

Zasiłek chorobowy z Departamentu Ochrony Socjalnej jest obecnie przyznawany dopiero po czterech dniach choroby. Już w czasie pandemii Leo Varadkar obiecał „dywidendę pandemiczną” w formie lepszych warunków dla wszystkich pracowników, począwszy od zasiłku chorobowego. Powiedział, że przyniesie to szczególne korzyści tym pracownikom sektora prywatnego, którzy generalnie mają niższe płace i gorsze warunki. “To po prostu nie w porządku, że ludzie, którzy są chorzy, często boją się wziąć wolne z obawy przed poważnym zmniejszeniem ich dochodów” – powiedział. „I nie jest to dobre, jeśli chodzi o zdrowie publiczne.”

Nowy system zasiłków chorobowych dotyczy wszystkich chorób poświadczonych przez lekarza, a zaświadczenie obowiązuje z mocą wsteczną. Stawka 70% od pierwszego dnia zostanie ograniczona do 110 euro dziennie.

„Pracownicy będą mieli prawo do 10 dni lub dwóch tygodni zasiłku chorobowego rocznie. Będzie to dodatek do wszelkich innych urlopów, takich jak urlop coroczny, urlop rodzicielski lub urlop macierzyński lub ojcowski” – powiedział Varadkar. Będzie to  dotyczyć wszystkich pracowników we wszystkich miejscach pracy bez wyjątków.

Zasiłek chorobowy będzie przysługiwał każdemu, kto pracował dłużej niż sześć miesięcy. Jedynym wymogiem będzie posiadanie zwolnienia lekarskiego. Zacznie się od trzech dni  w 2022 roku. Czwartego dnia przechodzić się będzie na Zasiłek Chorobowy, który rząd zamiera  zwiększyć, jako część oddzielnego zestawu reform.
W kolejnych latach czas zasiłku chorobowego wzrośnie do pięciu dni w roku, następnie do siedmiu, a od 2025  do 10 dni.

„Myślę, że ważne jest, aby podkreślić, że jest to ustawowe minimum” – powiedział Varadkar.  „Więc to trochę jak płaca minimalna. Wielu pracodawców pewnie zaoferuje coś lepszego. Jest to więc podstawa, a nie standard i będzie można lepiej negocjować w ramach układu zbiorowego.

Wyjaśniając, dlaczego jest to 70 % normalnej płacy, a nie 100, powiedział, że rząd musi wziąć pod uwagę, że pracodawcy będą musieli ponieść dodatkowe  koszty. Dotknie to szczególnie małe firmy, które mogą zatrudniać tylko jednego, dwóch lub trzech pracowników.

„Pamiętaj, że będą musieli pokryć 70 % kosztów zasiłku chorobowego, a także koszty zastąpienia  pracownika.”

Dodał: „Musimy zachować właściwą równowagę i musimy pamiętać, że najważniejszym prawem jest prawo do pracy. Chcemy mieć pewność, że nie posuniemy się za daleko, za szybko – ponieważ może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego- utratę miejsc pracy lub zamrożenie płac. Nie chcemy, aby coś takiego się wydarzyło.

„Podejście, takie pozwoliło nam na podniesienie płacy minimalnej siedem razy w ciągu 10 lat. Wprowadziliśmy to bez żadnych  negatywnych konsekwencji. I to jest ten model stopniowej reformy z ulepszeniami każdego roku” – powiedział.

Na zarzuty partii opozycyjnej, że to za mało, powiedział: „To jest prawdziwy postęp. Jest to prawo, którego obecnie nie ma, i mam nadzieję, że na tej podstawie wszyscy poprą to prawodawstwo. A tu chodzi o podniesienie podstawy dla wszystkich”.

 

Podobne artykuły

Social media

19,738FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!