fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Kolejne kraje luzują obostrzenia koronawirusowe

Kolejne kraje luzują obostrzenia koronawirusowe. Pomimo, że z Irlandii nadal można wyjechać tylko w ważnych sprawach, to warto poczytać jak obostrzenia luzują inne kraje. W Czechach np. otwarto dyskoteki, ale nadal zakazane są… tańce.

W większości państw jednak działa już gastronomia, otwarte są muzea, kina i hotele.

Czechy

Tu od poniedziałku restauracje i bary mogą przyjmować klientów wewnątrz pomieszczeń, a wcześniej zaczęły działać ogródki gastronomiczne. Również od poniedziałku ponownie otwarto baseny czy kasyna. Odmrożono także działalność dyskotek i klubów nocnych, ale pod pewnymi warunkami. Nie może być grana muzyka na żywo i nadal nie można tańczyć. Jeśli ktoś pojedzie do Czech, zobaczy, że życie tam zaczyna wracać do normy. Przed tygodniem zezwolono na otwarcie kin, teatrów i hoteli, a studenci wrócili na uczelnie.

Słowacja

Od połowy maja nie ma już godziny policyjnej i pozwolono na organizowanie zgromadzeń.
Działają sklepy  i hotele. Gastronomia klientów może przyjmować wyłącznie w ogródkach. Przy czym obowiązuje limit klientów i zachowanie dystansu. Tak samo jest w kinach i teatrach.

Włochy

Do niedawna, ze względu na zagrożenie covidowe, kraj podzielony był na strefy. Obecnie całe Włochy zostały objęte strefą żółtą. To oznacza, że działają ogródki gastronomiczne, a już we wtorek będzie można zjeść we wnętrzu restauracji. Zniesiono zakaz przemieszczania się między regionami. Zaczęły działać kina, teatry i muzea. Jadąc do Włoch trzeba jednak pamiętać, że nadal obowiązuje tam godzina policyjna (od godz. 23 do 5 rano), ale już 7 czerwca ten zakaz zacznie działać od północy, a 21 czerwca ma zostać całkowicie zniesiony.

Holandia

W poniedziałek uczniowie szkół średnich wrócili do nauki stacjonarnej.     Na odmrożenie kultury trzeba poczekać do 5 czerwca. Tego samego dnia będzie można zamówić posiłek w restauracji, bo obecnie dania serwowane są wyłącznie w ogródkach.

Hiszpania

Tu sytuacja jest zależna od regionu, ale wszędzie zniesiono już godzinę policyjną. Jak radzi polskie MSZ, przed wyjazdem do Hiszpanii dobrze sprawdzić zasady w konkretnym regionie, do którego się udajemy. Przykładowo w Barcelonie obowiązuje zakaz palenia tytoniu na świeżym powietrzu (jeśli nie można zagwarantować
dystansu 2 metrów od drugiej osoby). Hotele są otwarte, a większość sklepów czynna jest w godz. 6 – 22. Restauracje działają tylko do północy i nie wszystkie przyjmują gości wewnątrz lokalu. Muzea, teatry i kina są otwarte, ale obowiązuje limit osób. W transporcie publicznym trzeba mieć na twarzy maseczkę. Plaże są otwarte.

Francja

Od połowy maja działają kawiarniane ogródki,  sklepy, muzea i kina. Jednak cały czas obowiązuje godzina policyjna od godz. 19 do 6 rano. W tym czasie miejsce zamieszkania można opuszczać tylko z uzasadnionych powodów i trzeba mieć przy sobie deklarację z wpisanym celem wyjścia.

Wielka Brytania

17 maja kraj zaczął proces odmrażania. Mogą się już odbywać koncerty, działają restauracje i muzea. Został też podniesiony limit ludzi obecnych podczas spotkań. Teraz jest to 6 osób z dwóch gospodarstw domowych (w przypadku pomieszczeń) i 30 na zewnątrz.

Węgry

Od początku maja kraj  niemal całkowicie odmrożono, ale lokale gastronomiczne, instytucje kultury i miejsca rozrywki dostępne tylko dla posiadaczy wydanej przez władze karty poświadczającej zaszczepienie się przeciwko COVID-19 lub przejście choroby.

Niemcy

Sytuacja zależy od konkretnego miejsca, ale większość z landów luzuje zasady.
Np. w Berlinie czynne są ogródki gastronomiczne, ale dostępne tylko dla klientów z negatywnym wynikiem testu lub zaświadczeniem o szczepieniu. W Hamburgu restauracje otwarte są dla wszystkich, a w Bawarii zasady zależą od sytuacji w każdym z regionów.

Grecja

Sezon turystyczny otwarto dwa tygodnie temu – czynne są sklepy, restauracje, bary, hotele, muzea i plaże.

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!