fbpx
15.5 C
Dún Laoghaire
niedziela, 20 czerwca, 2021

I Ty możesz być świadkiem rzadkiego zjawiska astronomicznego

Wygląda na to, że mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju będą mieli najlepszą okazję, aby jutro rano być świadkiem rzadkiego zjawiska astronomicznego, podaje RTE.ie.

10 czerwca 2021 roku nastąpi częściowe zaćmienie Słońca. Obejmie ono prawie połowę średnicy Słońca. Będzie to najgłębsze zaćmienie częściowe od 20 marca 2015 roku.

Według Astronomy Ireland głębsze częściowe zaćmienie Słońca z Irlandii nie nastąpi do 29 marca 2025 roku.

Redaktor magazynu Astronomy Ireland, David Moore, powiedział, że chociaż Irlandia jest daleko od linii środkowej zaćmienia obrączkowego, to jeśli jutro niebo będzie czyste, ludzie powinni mieć szansę zobaczyć „ten niezwykle rzadki spektakl przyrodniczy”.

Zaćmienia zdarzają się raz lub dwa razy w roku na całym świecie, ale często są widoczne tylko w bardzo niedostępnych miejscach.

„Dobrą wiadomością dla Irlandii jest to, że tym razem zaćmienie będzie wysoko na niebie, około 50 stopni na południowym wschodzie” – powiedział Moore.

Zaćmienie rozpocznie się tuż przed 10 rano i powinno zakończyć się tuż przed 12.30.

Maksymalne zaćmienie nastąpi kilka minut po 11 rano. Wtedy najlepszy widok będą mieć mieszkańcy Donegal. W tamtych regionach będzie można zobaczyć do 45% średnicy Słońca. W innych w innych miejscach w Irlandii obserwatorzy zobaczą co najmniej 40% zakrytego Słońca.

Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca w Irlandii miało miejsce w 1724 roku, na następne ma nastąpić dopiero 23 września 2090 roku.

Jeśli planujesz obserwować niebo jutro rano, pamiętaj, że nigdy nie wolno patrzeć bezpośrednio na słońce. Nie wolno też używać popularnych urządzeń obserwacyjnych takich jak teleskopy czy lornetki. 

Istnieje jednak kilka bezpiecznych sposobów oglądania zaćmień na żywo.

Alternatywnie odbędzie się wiele wydarzeń, w tym jedeno organizowane przez Astronomy Ireland, które planuje transmitować zaćmienie na żywo.

Met Éireann zapowiada jutro ciepły, ale wilgotny dzień. Trzymamy kciuki, by pogoda dopisała.

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

Social media

19,738FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!