fbpx
11.4 C
Dún Laoghaire
środa, 4 sierpnia, 2021

Irlandia jednym z najdroższych krajów świata pod względem kosztów opieki nad dziećmi

Jak wynika z raportu UNICEF,  Irlandia jest jednym z najdroższych krajów świata pod względem kosztów opieki nad dziećmi. Według najnowszych danych  irlandzkie rodziny wydają na nią połowę pensji.

Badanie przeprowadzone przez organizację charytatywną, zatytułowane “Where Do Rich Countries Stand on Childcare?”, wykazało, że rodziny o średnim dochodzie w Irlandii wydają nawet połowę dochodów gospodarstwa domowego, na zapewnienie opieki dla  dwójki dzieci.

Wśród krajów o wysokim dochodzie najlepiej w rankingu wypadają: Luksemburg, Islandia, Szwecja, Norwegia i Niemcy .

„W tych krajach udaje się połączyć przystępność cenową z jakością zorganizowanej opieki nad dziećmi” – czytamy w raporcie.

„Oferują one również hojne urlopy zarówno matkom, jak i ojcom, dając rodzicom wybór, jak dbać o swoje dzieci.”

Dyrektor wykonawczy UNICEF, Henrietta Forde, powiedziała, że “​​kraje najlepiej ocenione w raporcie, to te, które łączą przystępność cenową z jakością zorganizowanej opieki nad dziećmi”.

Następnie łączy się to z długością urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego w danym kraju.

„Aby zapewnić dzieciom najlepszy start w życiu, musimy pomóc rodzicom w budowaniu opiekuńczego i kochającego środowiska, które jest tak ważne dla  dobrego samopoczucia emocjonalnego i rozwoju społecznego dzieci” – powiedziała.

„Inwestycje rządowe w politykę przyjazną rodzinie, w tym opiekę nad dziećmi, zapewniają rodzicom niezbędny czas, zasoby i usługi, których potrzebują, aby wspierać swoje dzieci na każdym etapie ich rozwoju”.

Najniżej w rankingu uplasowały się: Słowacja, Stany Zjednoczone i Cypr.

Dodatkow Stany Zjednoczone są jedynym bogatym krajem, w którym nie ma ogólnokrajowego, ustawowego, płatnego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego czy urlopu rodzicielskiego.

W raporcie UNICEF zauważono również, że  wielu rodziców, z powodu pandemii pracuje w domu .  Mają przez to trudności z pogodzeniem pracy i obowiązków związanych z opieką nad dziećmi.

Stwierdzono też, że kraje, nisko sklasyfikowane w rankingu powinny więcej inwestować w pracowników opieki nad dziećmi. Jak również przyjrzeć się ich kwalifikacjom i warunkom pracy, aby promować najwyższe możliwe standardy.

 

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!