fbpx
11.4 C
Dún Laoghaire
środa, 4 sierpnia, 2021

Dzik jest dziki… niestety nie w Irlandii

W County Kerry trwają poszukiwania dzika ocalałego przed odstrzałem. Dzik należał do siedmioosobowego stada, które zamieszkiwało okolice Castleisland, podaje The Journal.

We wtorek 15 czerwca Strażnicy Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody (NPWS) polowali na nielegalne stado dzików w Mount Eagle w obszarze Cordal w Castleisland. O obecności zwierząt powiadomił władze miejscowy rolnik, gdy zauważył je na swojej ziemi

W Irlandii dziki traktowane są jako gatunek inwazyjny. Dlatego też, stado zostało osaczone na polu, a następnie uśpione. Jednakże jedno ze zwierząt “wyrwało się nadchodzącej śmierci” i jest teraz na wolności.

Rzecznik NPWS powiedział, że ludzie którzy zobaczą dzika powinni to zgłosić do odpowiednich służb. Poinformował również, że jest to niebezpieczne zwierzę i poprosiłby, aby się do niego nie zbliżać.

Strażnicy Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody w Irlandii są odpowiedzialni za wdrażanie i egzekwowanie zarówno europejskich, jak i irlandzkich przepisów dotyczących ochrony przyrody. 

„Obecnie w obu przypadkach przestępstwem jest wypuszczanie niektórych gatunków na wolność bez aktualnej licencji. Może mieć to bowiem poważne konsekwencje dla naszej rodzimej flory i fauny. Takie wypuszczenia są nie tylko nielegalne, ale stanowią również bardzo poważne zagrożenie dla statusu wolnego od choroby narodowego stada”.

Rzecznik NPWS powiedział, że NPWS ma politykę usuwania „obcych gatunków” w celu zachowania „rodzimej flory i fauny”.

„We wtorek 15 czerwca strażnicy zostali poinformowani przez zainteresowanego właściciela ziemi o obecności około siedmiu zwierząt pasujących do opisu dzików na obszarze Castleisland. Strażnicy przybyli na miejsce, żeby ustalić kierunek działania”.

„W tym przypadku sześć zgłoszonych zwierząt zostało uśpionych we wtorek wieczorem. Najwyraźniej wcześniej tego dnia było obecne jeszcze siódme zwierzę. Wszelkie informacje na temat zwierzęcia pasującego do opisu należy zgłaszać do strażników Parku Narodowego w Killarney.”

Próba obrony uciekiniera

Obrońca praw zwierząt John Carmody wezwał NPWS by oszczędzić zwierzę. 

„Strażnicy Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody muszą odwołać swoje plany uśmiercenia tego samotnego dzika. Jest on jedynym członkiem stada siedmiu dzików, który ocalał. Pozostałe osobniki zostały ostatnio zabite. Zabijanie dzikich zwierząt jest niesłusznym rozwiązaniem pozornie problematycznej ochrony dzikiej przyrody i musi się skończyć.”

Miłośnicy zwierząt z całej Irlandii dołączają do apeli, aby schwytać zwierzę w pułapkę i współpracować z obrońcami dzikiej przyrody. 

 

“Zwierzę należy umieścić w rezerwacie lub pracować nad przeniesieniem go do Wielkiej Brytanii, gdzie wciąż wędrują dzikie zwierzęta” – powiedział Carmody.

ŹródłoThe Journal

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!