fbpx
2.2 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Aktualne informacje dla podróżnych

Jak czytamy na oficjalnej stronie Straży Granicznej , “posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2 nie zwalnia podróżnych przekraczających granice zewnętrzne UE/Schengen z obowiązku kwarantanny”.

Od czwartku 24 czerwca br. po przylocie do Polski obowiązują nowe przepisy dotyczące kwarantanny. 

Zmiany dla podróżnych ze Strefy Schengen oraz Irlandii, Chorwacji, Cypru, Bułgarii i Rumunii. 

Osoby podróżujące z tych destynacji są zwolnione z kwarantanny gdy:

  • są w pełni zaszczepione. Za pełny proces szczepienia przyjmuje się okres dwóch tygodni od podania określonej liczby dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi (jedno lub dwu dawkowej) potwierdzonej zaświadczeniem. Szczepionka musi być dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej.
  • są ozdrowieńcami, czyli w ciągu ostatnich 6 miesięcy przebyli zakażenie koronawirusem.
  • przedstawią negatywny wynik testu (po polsku lub angielsku) pod kątem koronawirusa; test powinien być wykonany w kraju wylotu nie wcześniej niż 48h licząc od momentu otrzymania wyniku
  • po przekroczeniu granicy już w Polsce, będą mogli wykonać test do 48 godzin, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Dzieci do lat dwunastu, które podróżują pod opieką osób w pełni zaszczepionych lub posiadających negatywny wynik testu na koronawirusa, są zwolnione z kwarantanny.

 

Zmiany w przypadku podróżnych z państw nienależących do Strefy Schengen.

Osoby podróżujące z tych destynacji:

  • są kierowane na obowiązkową dziesięciodniową kwarantannę;  z kwarantanny może zwolnić negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany nie wcześniej niż 7 dnia po przylocie do Polski.
  • pełny proces szczepienia lub udokumentowane przebycie choroby Covid-19 w ciągu ostatnich 6 miesiecy zwalnia z obowiązkowej kwarantanny. Szczepionka musi być dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej.

Dzieci do lat dwunastu, które podróżują pod opieką osób w pełni zaszczepionych, są zwolnione z kwarantanny.

Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby podróżujące samolotem z krajów spoza strefy Schengen, które po przylocie do Polski przebywają na terytorium kraju nie dłużej niż 24h i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot w okresie 24 h, licząc od momentu przylotu na terytorium Polski.

 

Dodatkowa lista osób zwolnionych z kwarantanny, znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 

Osoby które są zobowiązane poddać się kwarantannie powinny zgłosić się za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego. Numer telefonu na infolinię GIS +48 22 25 00 115.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły