fbpx
9 C
Dún Laoghaire
czwartek, 19 maja, 2022

Together-Razem oferuje bezpłatną terapię online

Życie w Irlandii dla emigranta nie jest łatwe. Trudność stanowią: nowe otoczenie, nowa kultura, język oraz stres wzmagający się w sytuacji, kiedy układa się swoje życie w nowym kraju.

Wiele osób radzi sobie świetnie w nowych okolicznościach, mają bogatszy zasób kompetencji ułatwiających funkcjonowanie w nowy środowisku, ale są i tacy, którzy sobie nie radzą i doświadczają wielu trudności w funkcjonowaniu codziennym.  Doświadczają stresu akulturacyjnego. Rośnie wtedy poczucie wykluczenia, nieprzystawalności, spada poczucie własnej wartości. Pojawiają się smutek, tęsknota, poczucie alienacji, ale też epizody depresyjne oraz uzależnienia.

Do tego wszystkiego od marca 2020 roku zmagamy się z pandemią i świat wokół zmienił się w ciągu kilku tygodni. Wszyscy jesteśmy zmuszeni do izolowania się, wiele naszych aktywności i kontaktów uległo ograniczeniu. Często towarzyszy temu napięcie, niepewność, lęk, obniżony nastrój, a czasami nawet bezradność. Pojawia się niepokój o przyszłość, myśli o przemijaniu, częstszy jest też lęk przed śmiercią i troska o bliskich.  Rozwijają się też uzależnienia i problemy zdrowia psychicznego.

W tym szczególnym okresie uwypukla się problematyka hazardu w sieci oraz liczba osób poszukujących pomocy z powodu problematycznego grania hazardowego.

Tematyką zdrowia psychicznego od roku 2013 zajmuje się Centrum Together-Razem, które prowadzi Poradnię terapii o nazwie U-Clinic. W ramach poradni wykwalifikowani i akredytowani w Irlandii psychoterapeuci prowadzą terapię w języku polskim. Po za psychoterapią dla doświadczających stanów depresyjnych, lękowych, kryzysów życiowych w swojej ofercie prowadzone są też programy uzależnień.

Od czasu lockdownu w marcu 2020 wszystkie aktywności w Together-Razem, w tym i terapie odbywają się zdalnie. Terapia online nie jest idealnym rozwiązaniem, ale dzięki rocznemu doświadczeniu psychoterapeuci rozwinęli swoje kompetencje w tym zakresie, a do tego zwiększony został zasięg oddziaływania i terapia dostępna jest teraz dla wszystkich Polaków na terenie Irlandii.

Centrum Together-Razem o terapii pisze tak:

„Dobrze wiemy, jak ważne jest aby porozmawiać w swoim ojczystym języku o swoich trudnościach szczególnie teraz w tych trudnych czasach. Jak dobrze jest być wysłuchanym przez osobę ze swojego kręgu kulturowego, który z pełną poufnością w sposób profesjonalny zajmie się Twoim problemem.”

Nowy projekt

Centrum Together-Razem ogłosiło uruchomienie nowego projektu wsparcia terapeutycznego dla społeczności polskiej i rumuńskiej w Irlandii o nazwie „Nie jesteś Sam”.

Projekt, który jest sfinansowany przez Gambling Awarness Trust ma na celu dostarczenie szeregu działań terapeutycznych dla migrantów z Polski i Rumunii, którzy z uwagi na trudności językowe i kulturowe nie korzystają z oferty terapeutycznej dostępnej w Irlandii.

W Irlandii wg danych z ostatniego spisu powszechnego mieszka 122 tysiące Polaków oraz 29 tysięcy migrantów z Rumunii.

W ramach projektu „Nie jesteś Sam” oferowane są:

  1. Bezpłatna psychoterapia w języku polskim i rumuńskim w trybie ONLINE Rejestracja na terapię TUTAJ
  1. Bezpłatne konsultacje pod kątem uzależnienia  w języku polskim ONLINE

Tutaj rejestracja

  1. Bezpłatna otwarta grupa wsparcia dla osób uzależnionych ONLINE „Do przodu Razem” w każdą środę o godzinie 20.00 –   więcej o grupie tutaj

 

4. Cykl webinariów dotyczących zdrowia psychicznego:

  • Najbliższy webinar odbędzie się 26 maja o godzinie 19.00. Temat: „Rodzina z problemem uzależnienia”  tutaj rejestracja.
  • Kolejny webinar odbędzie się dnia 23 czerwca o godzinie 19.00 Temat: „Współuzależnienie – szaleńczy taniec” –  tutaj rejestracja.
  • Więcej webinarów już wkrótce

 

  1. Cykl otwartych spotkań online „Porozmawiajmy o uzależnieniach” . Rozmowy z ekspertami, ich spojrzenie na problematykę uzależnień.

Najbliższe spotkanie online z ekspertką uzależnień behawioralnych i prezesem fundacji Insipiratornia Maja Ruszpel odbędzie się w czwartek 20 maja o godzinie 19.00.

Wydarzenie odbędzie się LIVE na Facebooku  TUTAJ.

 

  1. Serie artykułów podnoszących świadomość dotyczących uzależnienia, wsparcia dla rodzin oraz problematyki zdrowia psychicznego pod patronatem portalu polonijnego wIrlandii.pl.
  2. Publikacje video informacji o zdrowiu psychicznym na kanale Youtube Centrum Together-Razem

O projekcie

O nowym projekcie wypowiada się terapeuta i jednocześnie koordynator Centrum Together-Razem Wojciech Białek:

“Od lat dostrzegamy problem w dostępności do serwisów terapeutycznych w systemie HSE dla osób mówiących słabo po angielsku. Rozwiązania oferowane w postaci obecności tłumacza podczas psychoterapii poruszającej bardzo wrażliwe sprawy są delikatnie mówiąc etycznie wątpliwe. Do tego koszty zatrudniania tłumaczy są wyższe od kosztów opłacenia profesjonalistów wielojęzycznych”- powiedział Wojciech Białek – dyplomowany psychoterapeuta uzależnień.

 

Projekt „Nie jesteś Sam” realizowany jest online, w godzinach wieczorowych i również w sobotę.

Na bezpłatną terapie można umówić się korzystając z systemu rezerwacji na stronie www.together-razem.org lub telefonicznie.

Strona internetowa projektu:

Po angielsku: https://together-razem.org/en/you-are-not-alone/

Po polsku: https://together-razem.org/pl/you-are-not-alone-project/

Po rumuńsku: https://together-razem.org/pl/romanian/

 

O Together-Razem:

Centrum Together-Razem zostało założone w 2006 roku. Obecnie działa w Cork jako fundacja pożytku publicznego,  a główną misją jest poprawa jakości życia Polaków i migrantów z Europy Wschodniej poprzez świadczenie usług wspierających i promujących integrację, edukację i  zdrowie psychiczne.  Dążymy do tego, aby migranci z Polski i Europy Wschodniej byli spójną częścią społeczności przyjmującej, ale z pełnym zachowaniem swojej tożsamości, kultury i tradycji. W ciągu ostatnich 10 lat wsparcie uzyskało ponad 12 tysięcy osób.

Raporty z działalności  dostępne są pod linkiem https://together-razem.org/pl/about-us-2/raporty-roczne/

 

Od portalu wIrlandii.pl

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że zostaliśmy patronem medialnym nowego projektu terapeutycznego polonijnej fundacji Centrum Together-Razem działającej od 2006 w Irlandii.

W ramach patronatu, będziemy publikować artykuły oraz materiały video przygotowywane przez specjalistów psychoterapii z Together-Razem w celu podnoszenia świadomości o problematyce zdrowia psychicznego.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!