fbpx
0.7 C
Dún Laoghaire
czwartek, 6 maja, 2021

Wszystko, co musisz wiedzieć o ogłoszonym planie ponownego otwarcia

 

Rząd ogłosił plan łagodzenia ograniczeń związanych z pandemią Covid-19.
Oto główne punkty planu odblokowywania kraju, który ma wejść w życie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Podróże

Od 10 maja będzie można podróżować po całej Irlandii.

Jeśli chodzi o podróże międzynarodowe, rząd zapowiedział, że pod koniec czerwca zostanie rozpatrzony termin, od kiedy będą one ponownie zalecane.

 

Spotkania towarzyskie

Od 10 maja trzy gospodarstwa domowe lub sześć osób z dowolnej liczby gospodarstw domowych może spotykać się na świeżym powietrzu, w tym w prywatnym ogrodzie. Ten limit nie obejmuje dzieci w wieku 12 lat lub młodszych.

Zgodnie z wytycznymi, od 10 maja maksymalnie 15 osób może spotkać się na zorganizowanym spotkaniu plenerowym.

Od 7 czerwca, w zależności od sytuacji w zakresie zdrowia publicznego,  osoby nieszczepione będą mogły przyjmować  gości z innego gospodarstwa domowego.

 

Premia za szczepionkę

Od 10 maja, osoby w pełni zaszczepione będą mogły spotykać się w pomieszczeniach zamkniętych z niezaszczepionymi osobami z jednego gospodarstwa domowego bez masek lub dystansu społecznego  – pod warunkiem, że osoby niezaszczepione nie są narażone na ciężką chorobę.

Osoby w pełni zaszczepione, mogą spotykać się w domu z innymi zaszczepionymi osobami z nie więcej niż trzech gospodarstw domowych.

Ramy czasowe, w których zaszczepione osoby są uważane za „w pełni zaszczepione”, zależą od konkretnej szczepionki i liczby otrzymanych dawek.

 

Biznes

Firmy korzystające z Covid Restrictions Support Scheme (CRSS), które mogą wkrótce zostać ponownie otwarte w ramach złagodzenia ograniczeń, mogą skorzystać z podwójnych tygodniowych płatności za ponowne uruchomienie przez okres dwóch tygodni, z zastrzeżeniem maksymalnej kwoty 5000 EUR tygodniowo. Ma to na celu wsparcie przedsiębiorstw w ponoszeniu kosztów ponownego otwarcia po opuszczeniu programu.

Rząd powiedział, że na każdym etapie ponownego otwarcia będą obowiązywały „jasne wytyczne sektorowe” dla przedsiębiorstw.

Rząd  zaleca, aby osoby, które mogą pracować w domu, nadal to robiły, chyba że ich obecność w miejscu pracy jest „absolutnie konieczna”.

Przemawiając, Tánaiste i minister biznesu Leo Varadkar powiedział, że większość ludzi może wrócić do biura dopiero we wrześniu.

Salony fryzjerskie

Fryzjerzy,  kosmetyczki i inne usługi osobiste mogą zostać ponownie otwarte od 10 maja. Wizyty tylko po wcześniejszym umówieniu.

 

Handel

Zakupy typu „kliknij i odbierz” mogą zostać wznowione od 10 maja.
Wszystkie sklepy detaliczne, w tym inne niż niezbędne, będą mogły zostać ponownie otwarte od 17 maja.

 

Puby i restauracje

Puby i hotelarstwo wznowią działalność plenerową od 7 czerwca. Będzie można spotykać sie maksymalnie w sześć osób.
Od 2 czerwca, hotele, pensjonaty, hostele i obiekty z własnym wyżywieniem będą mogły ponownie otworzyć swoje podwoje. Z usługi, takich jak restauracje, bary i kryte baseny, będą mogli korzystać tylko goście hotelowi.

W przeciwieństwie do ponownego otwarcia z zeszłego roku, nie będzie rozróżnienia między restauracjami, „mokrymi” pubami, gastro-pubami i innymi punktami gastronomicznymi. Nie powróci również  warunek wydania 9 euro na jedzenie, co umożliwiało ponowne otwarcie pubów w zeszłym roku.

Nie ma ustalonej daty powrotu do serwowania posiłków w pomieszczeniach.

Złagodzenie ograniczeń jest uzależnione od „panującej wówczas sytuacji chorobowej i pełnej oceny zdrowia publicznego”.

Usługi religijne

Nabożeństwa  można wznowić od 10 maja, ale nie odbędą się na razie komunie i bierzmowania.

Taoiseach powiedział, że rząd jest „ostrożny”, jeśli chodzi o komunie i bierzmowania w związku z imprezami, które odbywają się po nabożeństwie.

50 osób będzie mogło uczestniczyć w pogrzebach i ceremoniach weselnych (zarówno cywilnych, jak i religijnych).

Jednak tylko sześć osób będzie mogło uczestniczyć w przyjęciu weselnym w pomieszczeniu, a 15 na zewnątrz. Od 7 czerwca na weselach będzie mogło uczestniczyć 25 gości.

 

Sport i ćwiczenia

Treningi sportowe dla dorosłych na świeżym powietrzu, dla nie więcej niż 15 osób, będą dozwolone od 10 maja.

Mecze na świeżym powietrzu będą mogły odbywać się od 7 czerwca, na razie  bez widzów.

„Kolejne kroki” rządu, które zostaną zbadane pod koniec czerwca, obejmują sporty drużynowe / grupowe halowe, w tym mecze, treningi i zajęcia ruchowe.

Siłownie, baseny i ośrodki rekreacyjne mogą być ponownie otwarte dla treningu indywidualnego od 7 czerwca.

Kultura

10 maja ponownie zostaną otwarte galerie, muzea, biblioteki i inne wydarzenia kulturalne. Natomiast w czerwcu rząd omówi przygotowania do bezpiecznego otwarcia kin i teatrów.

Rządowy plan ponownego otwarcia przewiduje, że rozważana jest ograniczona liczba pilotażowych wydarzeń na żywo związanych ze sztuką, kulturą, sportem i rozrywką. Wydarzenia będą organizowane zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu.

Minister sztuki Catherine Martin powiedziała, że ​​seria pilotażowych wydarzeń w pomieszczeniach i na zewnątrz pozwoli rządowi ocenić możliwość zorganizowania większych wydarzeń w dalszej części roku.

Transport

Transport publiczny zacznie działać z 50% obłożeniem miejsc od 10 maja.

 

Budowy

Wszystkie  budowy mogą ruszyć od 4 maja. Na początku tego miesiąca nastąpiło ponowne otwarcie sektora.

Ani w przemówieniu Taoiseach, ani w oficjalnych oświadczeniach wysłanych przez rząd, w których opisano różne zmiany nie było wzmianki  o jakimkolwiek poziomie.

Zapytany przez The Journal, czy poziomy nadal są obserwowane, Taoiseach powiedział, że reakcja na koronawirusa ewoluowała od czasu stworzenia systemu. „Wprowadzone zmiany można by opisać jako poziom 3 plus” – przyznał.

ŹródłoThejournal.ie

Podobne artykuły

Social media

19,568FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!