fbpx
0.7 C
Dún Laoghaire
czwartek, 6 maja, 2021

W Polsce i Meksyku skonfiskowano podrobione szczepionki na COVID-19

Jak podaje BBC News, firma farmaceutyczna Pfizer twierdzi, że zidentyfikowała podrobione wersje swojej szczepionki na koronawirusa w Meksyku i Polsce.

Władze w obydwu krajach skonfiskowały fiolki i potwierdziły testami, że to podróbki.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że ​​fałszywe szczepionki „stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego na świecie”.

WHO prosi o ich identyfikacje i usunięcie z obiegu.

Co wiemy o fałszywkach?

Fałszywe szczepionki zostały skonfiskowane przez władze w oddzielnych dochodzeniach.

Według Wall Street Journal (WSJ) około 80 osób w Meksyku otrzymało fałszywą wersję szczepionki. W rezultacie okazała się ona nieszkodliwa, ale nie zapewnia żadnej ochrony przed koronawirusem.

Rzecznik rządu Meksyku w sprawie Covid-19, Hugo Lopez-Gatell, powiedział, że fałszywe szczepionki zostały wykryte przez cyberpolicję. Oferowano je na portalach społecznościowych w cenie  2500 $  za zastrzyk. Aresztowano kilka osób.

W Polsce

Polskie władze zapewniły, że nikt w kraju nie otrzymał podrobionych dawek. Natomiast fałszywe szczepionki które skonfiskowano w prywatnym mieszkaniu okazały się płynem przeciwzmarszczkowym.

Polski minister zdrowia zapewnił, że ryzyko pojawienia się podrobionych dawek w oficjalnym obiegu jest „praktycznie zerowe”.

Lew Kubiak, szef globalnego bezpieczeństwa firmy Pfizer, powiedział, że powodem oszustw jest niedobór podaży i globalny popyt na szczepionkę.

„Mamy bardzo ograniczoną podaż, która będzie rosła w miarę jak będziemy rozwijać się i inne firmy wejdą na rynek szczepionek. W międzyczasie istnieje doskonała okazja dla przestępców”

 

Amerykański Departament Sprawiedliwości powiedział ABC News, że jest świadomy podrobionych szczepionek zidentyfikowanych w Meksyku i Polsce. Dlatego będzie wspierać lokalne władze i firmę Pfizer „w razie potrzeby”.

 

Naukowcy w wywiadzie dla BBC już w marcu, w reklamach Darknet zauważyli „gwałtowny wzrost” produktów związanych z Covid-19 – szczepionek, paszportów szczepionkowych i fałszywych negatywnych wyników testów.

ŹródłoBBC

Podobne artykuły

Social media

19,568FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!