fbpx

Prawo o kwarantannie hotelowej jest „irracjonalne, nielogiczne i nierozsądne”

„Prawo wymagające od przybywających do Irlandii z niektórych krajów poddaniu ich kwarantannie w wyznaczonych hotelach na okres do 14 dni, jest irracjonalne, nielogiczne i nierozsądne” – usłyszał w piątek Sąd Najwyższy.

Conor Power – prawnik dwóch kobiet poddanych obowiązkowej kwarantannie hotelowej powiedział, że środki nakładające na jego klientów obowiązek poddania się kwarantannie hotelowej naruszyły ich konstytucyjne prawo do wolności i stanowią cywilny prewencyjny areszt dużej liczby osób.

Obowiązkowa kwarantanna dla osób przybywających do Irlandii z wyznaczonych krajów jest również nieproporcjonalna.

Sąd analizuje sprawę wszczętą na podstawie art. 40 Konstytucji kwestionującą legalność pozbawienia wolności obu kobiet wytoczoną przeciwko państwu Irlandii.

Reprezentujący Państwo zaprzeczają, że ​​ich trwająca obowiązkowa kwarantanna, oparta na przepisach ustawy o zdrowiu, mająca na celu pomoc w walce z pandemią Covid-19, jest niezgodna z konstytucją lub że oboje zostali bezprawnie zatrzymani.

Pierwsza kobieta: pracownik służby zdrowia z chorobami serca

Jedną z wnioskodawców jest 52-letnia Charlene Heyns, mieszkająca w RPA i mieszkająca w Irlandii.

Wróciła do Irlandii z Republiki Południowej Afryki 9 kwietnia.

Heyns – pracownik służby zdrowia z Letterkenny w hrabstwie Donegal – przebywała w Republice Południowej Afryki z uwagi na fakt pilnego leczenia.

Dostała pierwszą dawkę szczepionki i dwukrotnie uzyskała negatywny wynik testu na obecność Covid-19 w ostatnich dniach.

Adwokat powiedział, że nieuwzględnienie przez ministra zdrowia jej przypadku i nie zapewnienie jej bardziej proporcjonalnego zestawu procedur jest niedopuszczalne.

 

W swoich oświadczeniach pełnomocnik stwierdził, że wymóg negatywnego wyniku testu w 10 dniu kwarantanny hotelowej przed zwolnieniem opiera się na zaleceniach Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydanych w styczniu.

Zalecenie to zostało zaktualizowane od tamtego czasu, i teraz przeprowadzenie testu  między pięcioma a siedmioma dniami może być wystarczające. Takie skrócenie czasu byłoby znaczące dla osoby poddanej kwarantannie i należy postępować zgodnie z najnowszymi zaleceniami.

 

Druga kobieta: pracownik służby zdrowia ze schorzeniami

Drugie postępowanie, w którym podnoszono podobne kwestie, zostało wniesione w imieniu kobiety z Ballyfermot, Philomemy Meredith, która przebywa na kwarantannie od 10 kwietnia  po powrocie z Dubaju, gdzie odwiedzała chorego krewnego.

Jest pracownikiem służby zdrowia,  jest w pełni zaszczepiona i dwukrotnie uzyskała negatywny wynik testu na obecność Covid-19 w ostatnich dniach i wymaga leków w leczeniu szeregu schorzeń.

 

Środki kwarantanny są „absolutnie proporcjonalne”

Sąd wysłuchał również zeznań dr Dariny O’Flanagan, która jest również doradcą Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET).

W odpowiedzi do prawnika Michaela Cusha, reprezentującego Państwo , stwierdziła, że ​​„bez wątpienia” środki kwarantanny są „absolutnie proporcjonalne” i konieczne, aby przeciwdziałać pandemii.

Powiedziała też, że ​​jest zaniepokojona potencjalnym wpływem mutacji Covid-19, szczególnie szczepu znanego jako wariant południowoafrykański.

Powiedziała również, że ostatnią rzeczą, jest to, abyśmy latem doświadczali ognisk odmiany południowoafrykańskiej, przeciwko której szczepionki nie będą działać.

 

Wyrok odrzucający skargę

 

W sobotę Sąd Najwyższy uznał, że zatrzymanie kobiety z RPA na kwarantannie hotelowej po przylocie do kraju na początku tego miesiąca jest zgodne z prawem.

Sędzia Brian O’Moore orzekł w sobotę, że zatrzymanie Charlene Heyns, która przyleciała do kraju 9 kwietnia, było zgodne z przepisami wymagającymi obowiązkowej kwarantanny hotelowej dla przyjeżdżających podróżnych z niektórych krajów.

Skarga została wniesiona przeciwko operatorom hoteli Tifco oraz Ministrowi Zdrowia.

Sędzia O’Moore jednak odrzucił skargę i orzekł, że jej zatrzymanie nie było niezgodne z prawem ani konstytucją.

„Podjąłem decyzję, że pani Heyns jest przetrzymywana zgodnie z prawem” – powiedział sędzia O’Moore w swojej decyzji wydanej w sobotę.

Powiedział, że podjął decyzję „tak szybko, jak to możliwe”, nie przedstawiając pełnego  uzasadnienia, biorąc pod uwagę fakt, że pani Heyns zbliża się do dziesiątego dnia kwarantanny hotelowej.

Jeśli pani Heyns, w poniedziałek uzyska negatywny wynik testu na obecność Covid-19, zostanie zwolniona z hotelowego systemu kwarantanny.

Sędzia O’Moore, dodał, że wszelkimi nierozstrzygniętymi kwestiami zajmie się w następny piątek, 23 kwietnia.

ŹródłoThe Journal

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!