fbpx
5.8 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 19 kwietnia, 2021

Prawne uznanie Geraldine i Niamh za rodziców to początek nowej historii Irlandii

Dwie kobiety z Cork stały się pierwszą parą tej samej płci w Irlandii, która została prawnie uznana za rodziców swoich dzieci w akcie urodzenia – podaje RTE.

Geraldine Rea i Niamh O’Sullivan zarejestrowano jako rodziców bliźniaczek Réidín i Aoibhín O’Sullivan Rea.  

Prawne uznanie Geraldine i Niamh za rodziców to następstwo wejścia w życie w maju zeszłego roku ostatnich sekcji ustawy z 2015 r. o relacjach z dziećmi w prawie rodzinnym.

Przed podpisaniem ustawy osoby tej samej płci musiały przejść przez proces sądowy, aby ponownie zarejestrować narodziny ich dzieci. Bez tych kroków prawnych nie byłoby możliwe uznanie pary za rodziców dzieci.

 

Od maja ubiegłego roku nowa ustawa uznaje za rodziców zarówno biologiczną matkę, jak i jej współmałżonka, partnera lub konkubenta, w przypadku gdy dziecko zostało poczęte w wyniku rozrodu ludzkiego wspomaganego przez dawcę.

 

„To niesamowite. Wreszcie trochę równości” – powiedziała Niamh O’Sullivan dla RTÉ News.

Dlaczego miałabym iść do sądu? Teraz jest o wiele łatwiej. Nie muszę teraz nic udowadniać, żeby być ich drugim rodzicem – po prostu jestem! ”

 

Geraldine urodziła bliźnięta, korzystając z pomocy kliniki Waterstone w Cork. 

„Droga do rodzicielstwa dla par tej samej płci jest trudniejsza. Wycofanie się z postępowania sądowego w sprawie aktu urodzenia sprawia, że ​​jest to trochę łatwiejsze” – powiedziała Geraldine.

 

„To ogromny krok naprzód, jeśli chodzi o prawa rodziców tej samej płci.” – powiedziała RTÉ News dyrektor naczelna LGBT Ireland Paula Fagan.

„Niezwykle ważne jest, aby dzieci miały prawna opiekę obojga rodziców. Tych, którzy się nimi opiekują i kochają je na co dzień”.

ŹródłoRTE News

Podobne artykuły

Social media

19,353FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!