fbpx
0.7 C
Dún Laoghaire
czwartek, 6 maja, 2021

Po psiej kupie do właściciela – nowy pomysł radnych z Leitrim

Rada hrabstwa Leitrim oświadczyła, że będzie ​​przeprowadzać testy DNA psiej kupy, aby pomóc w identyfikacji właścicieli, którzy nie sprzątają po swoich pupilach.

 

Z miejsc szczególnie zanieczyszczonych, bedą pobierane próbki psich odchodów. Zostaną one następnie porównane z próbkami śliny pobranymi od psów z tego samego obszaru. Próbki będzie pobierał specjalnie do tego powołany pracownik.

 

Władze lokalne hrabstwa Leitrim informują, że będą poprosić właścicieli psów o współpracę. Jednocześnie przestrzegają, że jeśli właściciele, nie zgodzą się na pobranie śliny od swoich pupili, otrzymają ustawowe zawiadomienie. Zawiadomienie jest zgodnie z ustawą o zdrowiu i dobrostanie zwierząt i zmusza właściciela, aby zezwolił na pobranie próbki od psa.

 

Właściciele psów, którzy pozwolą na dobrowolne pobranie próbek, nie zostaną ukarani grzywną za pierwsze wykroczenie. Zdaniem rady, jednakże grzywna może zostać nałożona  za każde kolejne wykroczenia.

 

Rzecznik rady hrabstwa Leitrim powiedział, że najprawdopodobniej są pierwszym samorządem, który wprowadził tę inicjatywę w celu rozwiązania problemu.

Psie odchody to nie tylko brzydki widok na ulicach, ale także zagrożenie dla zdrowia publicznego. Odchody psa mogą zawierać bakterie takie jak E-coli i pasożyty.

 

Ustawa o odpadach i zanieczyszczeniu z 1997 r. zobowiązuje właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach w miejscach publicznych. Ci, którzy tego nie robią, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 150 euro. Natomiast maksymalna grzywna to 3000 euro, jeśli zostaną skazani przez sąd okręgowy.

 

Rada hrabstwa Leitrim apeluje do właścicieli psów, aby “zawsze sprzątali po swoim psie”.

Jednocześnie radni zaznaczają, że problem wszechobecnych odchodów dotyczy ludzi, a nie psów. To ludzie powinni myśleć o wszystkich członkach lokalnej społeczności, takich jak osoby na wózkach inwalidzkich, osoby niedowidzące, niemowlęta i małe dzieci, a także osoby uprawiające sport.

 

 

ŹródłoRTE

Podobne artykuły

Social media

19,568FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!