fbpx
0.7 C
Dún Laoghaire
czwartek, 6 maja, 2021

Nowy system monitoringu ma ułatwić pracę funkcjonariuszy Gardai

Rząd jest gotowy wprowadzić przepisy legalizujące używanie noszonych na ciele kamer rejestrujacych interwencje funkcjonariuszy policji w Irlandii – podaje RTE.

Nowa proponowana ustawa o cyfrowym nagrywaniu da Gardzie również nowe uprawnienia do korzystania z innych urządzeń nagrywających w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, w tym telefonów, kamer, laptopów i dronów.

Minister sprawiedliwości Helen McEntee przedstawiła rządowi zarys proponowanej ustawy, ale jest mało prawdopodobne, że wejdzie ona w życie w najbliższym czasie.

Niemniej jednak stowarzyszenia zrzeszające Gardai przyjęły to posunięcie z zadowoleniem.

Natomiast Irlandzka Rada Wolności Obywatelskich (ICCL) skrytykowała nowe propozycje, jako „inwazyjne i niepotrzebne”.

Instalacja kamer na policyjnych mundurach była zalecana już dwa i pół roku temu, ale stale ICCL sprzeciwia się temu.

Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwosci

Minister McEntee proponuje nowe przepisy dotyczące stosowania nie tylko osobistych kamer, ale także innych urządzeń rejestrujących dla gardaí.

Ustawa o cyfrowym nagrywaniu zastąpić ma istniejące przepisy dotyczące stałego monitoringu w miejscach publicznych. Ma zapewnić również możliwość mobilnego  monitoringu oraz użycia kamery ANPR [automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych], które będą montowane w samochodach i furgonetkach gardy.

Komisarz Garda będzie mógł zezwolić na instalację i obsługę systemów CCTV. Gardaí będzie również mieć dostęp do monitoringu stron trzecich na żywo oraz danych ANPR z kamer innych organizacji.

Minister McEntee powiedziała, że Departament Sprawiedliwości intensywnie współpracował, między innymi, z Irlandzką Komisją Praw Człowieka i Równości, Komisarzem ds. Ochrony Danych oraz ICCL.

Stanowisko ICCL

Dyrektor wykonawczy ICCL Liam Herrick powiedział, że ostatnie badania przeprowadzone w innych jurysdykcjach obaliły teorię, że kamery noszone na ciele poprawiają wykrywanie przez policję i wykrywanie przestępstw.

 W wywiadzie dla RTÉ’s Morning Ireland, powiedział, że wskazanie ministra, że ​​chce zmienić cały reżim prawny w zakresie nadzoru policyjnego, jest pozytywne.

Powiedział, że cały czas pojawia się nowa technologia, która ma ogromny potencjał w zakresie zapobiegania przestępczości. Ma także, ogromny potencjał w zakresie masowego nadzoru i należy zachować równowagę.

ŹródłoRTE

Podobne artykuły

Social media

19,568FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!