fbpx
15.5 C
Dún Laoghaire
niedziela, 20 czerwca, 2021

Kontrowersje wokół szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson

Plan szczepień w Irlandii ucierpi z powodu opóźnienia we wprowadzaniu na europejski rynek  szczepionek Johnson & Johnson oraz wprowadzonych we wtorek zmian w stosowaniu szczepionki AstraZeneca.

Premier Micheál Martin określił niedawno szczepionkę Johnson & Johnson jako „gamechanger” w Irlandii.

Jako szczepionka jedno-dawkowa jest ona postrzegana jako szczególnie przydatna. Irlandia zamówiła 2,2 miliona jej dawek, z czego 600 000 w pierwszym zamówieniu do końca czerwca.

Według najnowszych doniesień,  Stany Zjednoczone wstrzymały wdrażanie szczepionek Johnson & Johnson, aby zbadać rzadkie przypadki występowania zakrzepów krwi. W rezultacie firma opóźniła również wprowadzenie szczepionki w Europie.

Szczepionka Johnson & Johnson jest wytwarzana przy użyciu tej samej technologii, co szczepionka AstraZeneca. Nazywa się to niereplikującym się wektorem wirusowym.

Pierwsze partie szczepionki Johnson & Johnson dotarły do ​​Europy dopiero w tym tygodniu, a Irlandia miała otrzymać około 40 000 dawek w ciągu kilku dni.

 

Wszystkie nowe leki i szczepionki podlegają monitorowaniu w czasie wprowadzania na rynek, po przejściu testów.

Nowe szczepionki Covid-19 zostały opracowane w rekordowym tempie i nadal są pod ścisłą kontrolą wszystkich organów ds. zdrowia.

Europejska Agencja Leków warunkowo zatwierdziła szczepionkę w połowie marca.

Przeprowadzono już ocenę niektórych przypadków zakrzepów krwi w USA. Ale jak dotąd EMA stwierdziła, że ​​nie ustalono wyraźnego związku.

W tym przypadku irlandzki organ regulacyjny, Urząd Regulacji Produktów Zdrowotnych, powiedział, że jest świadomy rozwoju sytuacji i uczestniczy w ocenie bezpieczeństwa szczepionki Johnson & Johnson.

Dodatkowo HSE podjęło działania mające na celu ograniczenie stosowania szczepionki Astra-Zeneca umożliwiając jej stosowanie tylko dla osób powyżej 60. roku życia.

Sytuacja wywiera większą presję na HSE, aby dostosować plany szczepień na kolejne miesiące.

Problemy z AstraZeneca spowodowały odwołanie szczepień tą szczepionką, z wyjątkiem osób powyżej 60 roku życia, które ją otrzymają zgodnie z nowymi zasadami Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NIAC).

HSE zadecyduje, jak dalej będzie wyglądać plan wdrażenia szczepień.

 

ŹródłoRte

Podobne artykuły

Social media

19,738FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!