fbpx
2.9 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Sześciu Irlandczyków, którzy zmienili świat

Sześciu Irlandczyków, którzy zmienili świat

 

Przedstawiamy subiektywny ranking sześciu Irlandczyków, którzy zmienili świat opublikowany przez portal meanwhileinireland.com. Uwaga ranking napisany jest  z irlandzkim poczuciem humoru.

 

  1. John Philip Holland – wynalazca łodzi podwodnej

 

Gdyby nie Irlandczyk z Liscannor w hrabstwie Clare, Beatlesi nigdy nie mieliby przeboju „Yellow Submarine”, a Tom Clancy nie napisałby swojego bestsellera „Polowanie na Czerwony Październik”.

 

Prototyp łodzi podwodnej Hollanda został zbudowany w 1881 roku. Wynalazek ten,  został szybko przyjęty przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. 

 

Dodatkowo autorzy tekstu dementują brytyjskie kłamstwa opowiadające historie o typowym Paddym, który tak naprawdę próbował zbudować łódź, ale ta wciąż tonęła ;).

 

  1. Bram Stoker – pisarz i ojciec Draculi

 

Bram Stoker urodził się w północnym Dublinie. Jego powieść Dracula, jest uważana za jedno z najbardziej wpływowych dzieł fikcyjnych, jakie kiedykolwiek opublikowano.

 

Dzieło Stokera dało początek zupełnie nowemu gatunkowi literatury. W rezultacie inspirując zupełnie nowy ruch literacki i pobudzając wyobraźnię niezliczonych innych pisarzy.

 

Filmy Draculi dały także młodym chłopakom w ówczesnych czasach świetną wymówkę, by otoczyć ramionami dziewczyny na randkach w kinie. Prawdopodobnie zmienił w ten sposób nie jedna biografie 😉  i za to zapewne niejedna rodzina jest wdzięczna.

 

  1. Jim Fitzpatrick – znany ze swoich obrazów

Słynny dwukolorowy portret Che Guevary autorstwa Jima Fitzpatricka stworzony w 1968 roku na podstawie zdjęcia Alberto Kordy jest uznawany przez historyków sztuki za jeden z dziesięciu najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych obrazów wszechczasów.

 

 

  1. Bono – człowiek schowany za okularami

Paul David Hewson (urodzony 10 maja 1960) jest lepiej znany pod pseudonimem Bono.

Irlandczycy albo go kochają, albo nienawidzą. Nie ma jednak wątpliwości co do wysiłków i rezultatów osiągniętych przez Bono w jego dążeniu do uzyskania lepszego standardu życia dla osób cierpiących z powodu globalnego ubóstwa.

Ok, można nie lubić głosu, okularów przeciwsłonecznych lub pompatyczności. Natomiast trzeba przyznać, że należy mu się miejsce na liście za jego zasługi 😉

 

  1. Francis Rynd – wynalazca strzykawek 

Pomysł pojawił się, gdy pacjentka Rynda miała nieznośny ból mięśni twarzy i nie była w stanie przyjmować doustnie morfiny.

 

Rynd wpadł na pomysł wyprodukowania pierwszej na świecie strzykawki i podskórnego podania leku przeciwbólowego by pomóc w uśmierzeniu cierpienia pacjentki.

 

Następnym razem, gdy duża, muskularna pielęgniarka poprosi Cię o opuszczenie spodni, w celu wbicia igły w pośladki, wiesz, komu podziękować ;).

 

  1. John Joly – rozwinięta radioterapia

Fizyk i profesor geologii na Uniwersytecie w Dublinie był dość znany ze swojego wkładu w rozwój radioterapii w leczeniu raka

Wpadł też na pierwszy pomysł, jak wywołać kolorowe fotografie. 

Podczas poszukiwań na potrzeby artykułu autorzy znaleźli również,  informacje, że naukowiec ten opracował metodę, aby udowodnić, że lód jest śliski…. 😉 

 

Chociaż lista jest stworzona z przymrużeniem oka, to my zastanawiamy się dlaczego na niej nie ma Walta Disneya czy Henrego Forda. Bezsprzecznie to ważne postacie w historii ludzkości. Ich biografie na pewno zmieniły istniejący ówczesny im świat. A Wy co myślicie o rankingu?

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły