fbpx
9.7 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 29 listopada, 2021

Polska jest na liście krajów rekomendowanych przez NPHET do kwarantanny hotelowej

Od wtorku na mocy rekomendacji NPHET na biurku ministra spraw zagranicznych leży poszerzona lista krajów tzw. wysokiego ryzyka” do kwarantanny hotelowej.

Media donoszą, że ta lista zawiera dodatkowe 43 kraje w tym kraje UE: Francję,  Niemcy, Włochy, a także USA.

Irish Times oficjalnie potwierdził, że na liście znajduje się również Polska.

Lista ta jednak może przysporzyć Irlandii problemów politycznych i prawnych, ponieważ obejmuje 17 krajów z Unii Europejskiej, a ograniczenia poruszania się godzą w naczelną unijną zasadę swobodnego przemieszczania się ludzi.

Minister zdrowia Stephen Donnelly ma się spotkać z ministrem spraw zagranicznych Simonem Coveneyem, aby omówić tę listę, przed podjęciem formalnej decyzji.

 

Reputacja Irlandii

Federacja zrzeszająca biznesy w Irlandii IBEC wyraziła swoje „zaniepokojenie” tym planem roszerzenia o więcej krajów, gdyż może to zaszkodzić reputacji Irlandii postrzeganej jako gospodarki otwartej dla biznesów.

Grupa IBEC wezwała rząd do „pełnego rozważenia wszystkich ekonomicznych, biznesowych, społecznych i reputacyjnych implikacji takiej decyzji”.

 

Logistyka

Możliwość zwiększenia liczby krajów objętych kwarantanną hotelową rodzi komplikacje dyplomatyczne i logistyczne, ponieważ ogranicza podróżowanie do głównych krajów UE, w których mieszka, pracuje, studiuje wielu irlandzkich obywateli.

Czy hotele będą w stanie przyjąć więcej osób?

Rozszerzenie listy do 76 krajów, w tym krajów UE, może ograniczyć zdolność systemu kwarantanny hotelowej do radzenia sobie z liczbą osób, które mogą wracać do Irlandii w okresie letnim.

We Francji mieszka około 20 000 obywateli Irlandii, a w Niemczech 16 000, więc powrót nawet części z tych osób może nadwyrężyć pojemność hoteli kwarantannowych.

Dyplomacja

Wprowadzenie zaostrzonych ograniczeń w podróżowaniu do głównych krajów UE może spowodować problemy dyplomatyczne dla rządu, chociaż źródła rządowe twierdzą, że decyzja rządu Niemiec o zaostrzeniu kontroli granicznych w tym tygodniu może ułatwić wprowadzenie tych zaostrzeń w Irlandii.

Włochy to kolejny kraj, który zaostrza przepisy wjazdu do kraju i przybywający podróżni z innych krajów UE będą teraz musieli poddać się kwarantannie przez pięć dni.

Kiedy decyzja?

Kiedy będziemy mieć ostateczną decyzję?

To może sie zdarzyć z dnia na dzień i niestety nie będzie to dobra wiadomość dla Polonii w Irlandii.

ŹródłoIrish Times

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!