fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Pierwszy w Irlandii system pomiaru uśrednionej prędkości na autostradzie

Kierowcy, którzy przekraczają ograniczenia prędkości na autostradach, ale zwalniają podczas mijania fotoradarów, mają być celem nowego systemu „uśrednionej prędkości” wprowadzanego przez Garda i  Transport Infrastructure Ireland (TII).

Systemy wykrywania średniej prędkości rejestrują czas, w którym pojazd mija pierwszy, a następnie drugi punkt na autostradzie.

Ustawiając punkty w określonej odległości od siebie, system może automatycznie obliczyć średnią prędkość pojazdu, gdy porusza się on z pierwszego punktu do drugiego.

 

Zwolennicy bezpieczeństwa ruchu drogowego postrzegają system średniej prędkości jako lepszą metodę niż jednopunktowy fotoradar, którego położenie z czasem staje się znane kierowcom.

System wykrywania średniej prędkości został z powodzeniem wprowadzony w tunelu w Dublinie w 2017 r. Od tego czasu liczba kierowców przekraczających dozwoloną prędkość 80 km/h w tunelu spadła z około 55% do nieco ponad 10%.

Teraz TII i Garda planują wprowadzenie systemu średniej prędkości na autostradzie M7 w hrabstwie Tipperary.

System obliczy średnią prędkość pojazdów między skrzyżowaniem 26 Nenagh  a skrzyżowaniem 27 Birdhill. Trasa została wybrana jako projekt pilotażowy ze względu na niewielki ruch na drodze, co sprawia, że ​​jest ona typowa dla miejsc, w których kierowcy mają tendencję do zwiększania prędkości, zgodnie z TII.

W 2020 r. w okolicy skrzyżowań 26 i 27 wykryto łącznie 357 przekroczeń prędkości.

System pilotażowy zostanie wdrożony w obu kierunkach, a instalacja sprzętu rozpocznie się już w najbliższym tygodniu.