fbpx
5.8 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 19 kwietnia, 2021

Od dzisiaj korzystne zmiany w wypłacaniu zasiłku chorobowego

Liczba „dni oczekiwania” na wypłatę zwykłego zasiłku chorobowego “Illness Benefit” została zmniejszona z sześciu do trzech dni.

Oznacza to, że wypłata będzie teraz dokonywana od czwartego dnia choroby.

Zmiany obowiązują od dzisiaj czyli od 1 marca 2021.

Od stycznia 2014 r. wypłata zasiłku chorobowego zaczynała się od siódmego dnia choroby i przez pierwsze sześć dni, zwanych „dniami oczekiwania”, nie były wypłacane żadne pieniądze.

Zasiłek chorobowy to krótkoterminowe świadczenie, które przysługuje pracownikom ubezpieczonym w ramach składek PRSI w klasach A, E i H.

Mówiąc o zmianach, minister opieki socjalnej Heather Humphreys powiedziała:

„W budżecie na 2021 r. z przyjemnością przywróciłam pierwotny warunek „trzech dni oczekiwania” na wypłatę zasiłku chorobowego.:

„Zmniejszenie liczby „dni oczekiwania” na zasiłek chorobowy pomoże zmniejszyć obciążenie finansowe pracowników, którzy zachorują.”

„Większość osób, które zachorują, choruje tylko przez krótki czas.  W ciągu ostatnich kilku lat wszyscy pracownicy, którzy zachorowali i ubiegali się o zasiłek chorobowy z Departamentu Opieki Socjalnej, nie otrzymywali wynagrodzenia za pierwszy tydzień (sześć dni) bez pracy.

 

 

Minister Humphreys przypomniała również, że na wypłatę specjalnego zasiłku chorobowego Covid-19 nie trzeba czekać. Zasiłek ten jest wypłacany, na podstawie zaświadczenia lekarskiego, od pierwszego dnia zdiagnozowanej osobie lub gdy wymaga się od niej izolacji.

ŹródłoIrish Times

Podobne artykuły

Social media

19,353FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!