fbpx
9.4 C
Dún Laoghaire
środa, 20 października, 2021

Od 30 marca zmiany w kwarantannie dla przyjeżdżających do Polski

Dla przybywających ze strefy Schengen obowiązkowa kwarantanna; zwalnia test negatywny nie starszy niż 48 godzin; przybywających ze strefy non-Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku – poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

 

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller zwracał uwagę, że sytuacja jeśli chodzi o zwiększającą się liczbę zachorowań jest bardzo dynamiczna i dotyczy to nie tylko Polski, ale też innych krajów.

https://twitter.com/PremierRP/status/1376527136933167105

Jak mówił, widać znaczne wzrosty zachorowań m.in. w Niemczech czy innych krajach europejskich.

 

– W związku z tym rząd zdecydował, aby ujednolicić i zmodyfikować zasady dotyczące kwarantanny zarówno jeżeli chodzi o transport, który odbywa się drogą standardową, drogą lądową, jak i transport lotniczy. Te zasady będą obowiązywały w dwóch obszarach, to znaczy w obszarze Schengen i obszarze poza Schengen – oświadczył.

 

 

Minister Horała doprecyzował, że jeśli chodzi o podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen „dla wszystkich podróżnych obowiązkowa kwarantanna”. Ale – zaznaczył – z tej kwarantanny będzie zwalniało przedstawienie negatywnego testu nie starszego niż 48 godzin.

 

– W przypadku strefy non-Schengen nie będzie takiej możliwości. Wszyscy podróżni przybywający do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen, nawet jeżeli pokażą jakiś test i tak wszyscy dostaną decyzję o kwarantannie – mówił Horała.

 

„Czasami trzeba będzie dłużej poczekać na opuszczenie samolotu”

 

Każdy z przyjezdnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) – jak dodał polityk – będzie miał możliwość wykonania testu na COVID-19 w Polsce.

– Jeżeli w Polsce uzyska wynik negatywny, to wówczas ta kwarantanna będzie zdjęta – zaznaczył Horała.

 

Wiceminister infrastruktury przestrzegał ponadto, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach.

– Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość – powiedział Horała.

 

Zmiany w kwarantannie granicznej.

Strefa Schengen od 30 marca:

 • obowiązkowe będzie posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa. Test musi być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy;
  uznawane będą testy PCR oraz antygenowe;
 • kwarantanna dotyczy wszystkich środków transportu – zbiorowego i indywidualnego oraz pieszego przekraczania granic;
 • osoby z negatywnym wynikiem testu nie będą podlegały obowiązkowej kwarantannie;
  podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, mogą wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Strefa Non-Schengen od 30 marca:

 • każdy podróżujący zostanie skierowany na kwarantannę;
 • z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa podróżny;
 • podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, mogą wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny;
 • uznawane są testy PCR oraz antygenowe.
ŹródłoPAP

Podobne artykuły

Social media

19,975FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!