fbpx
19.1 C
Dún Laoghaire
czwartek, 18 sierpnia, 2022

Czy więźniowie powinni otrzymać priorytetowy dostęp do szczepień ?

 

Jak podaje The Irish Times, pojawiły się głosy, aby zarówno więźniowie, jak i pracownicy służby więziennej otrzymywali priorytetowy dostęp do szczepionek.

 

Departament Zdrowia poinformował, że 3800 więźniów zostanie zaszczepionych w ramach grupy dziewiątej w strategii przydziału szczepionek.

Grupa dziewiąta to „do osoby w wieku 18-64 lat, które mieszkają lub pracują w zatłoczonych miejscach. Takich w których trudno jest utrzymać samoizolację i dystans społeczny” – powiedziała rzeczniczka Departamentu Zdrowia.

Rzeczniczka Irlandzkiej Służby Więziennej (IPS) powiedziała, że ​​oczekuje się, że personel więzienny otrzyma szczepionki w ramach grupy 10. Zgodnie ze strategią obejmuje ona „kluczowych pracowników wykonujących podstawowe prace, którzy nie mogą uniknąć wysokiego ryzyka zarażenia się Covid-19”.

Rzeczniczka powiedziała, że ​​większość personelu medycznego IPS została już zaszczepiona.

Grupa planowania szczepionek IPS rozpoczęła przygotowania do dostarczania szczepionek do więzień w całym kraju. Wybrano też miejsca szczepień. Odbędą się one przeprowadzane w więziennych obszarach klinicznych.

Do 1 marca w populacji więźniów odnotowano 97 przypadków Covid-19. Z czego 44 dotyczyły zakażeń nabytych w społeczności przed przybyciem osoby do więzienia. Żaden z więźniów nie zmarł w wyniku zakażenia wirusem.

Wśród personelu więziennego zgłoszono 312 przypadków zachorowań .

Fíona Ní Chinnéide z Irish Penal Reform Trust (IPRT) powiedziała, że ​​w ubiegły piątek żaden więzień nie otrzymał szczepionki. Powiedziała, że ​​więźniowie, którzy spełnili kryteria wcześniejszych szczepień, „powinni być szczepieni w tym samym czasie, co te grupy społeczne”.

„Każdego miesiąca setki osób żyjących w niestabilnych sytuacjach przechodzą przez system więziennictwa, więc istnieją uzasadnione praktyczne powody, dla których należy traktować priorytetowo populację więzienną, aby przynosić korzyści szerszemu zdrowiu publicznemu ”- powiedziała.

Ni Chinnéide stwierdziła, że ​​„zamykanie ludzi w celach do czasu ich zaszczepienia jest po prostu niewystarczające”.

„Potrzebujemy systemy, który zagwarantuje, że osoby, które otrzymały pierwszą dawkę w areszcie,  otrzymają drugą dawkę w społeczności, jeśli wyjdą na wolność” – powiedziała.

Stowarzyszenie Funkcjonariuszy Więziennych (POA) oświadczyło, że dwukrotnie pisało do minister sprawiedliwości Helen McEntee, ale nie otrzymało jeszcze oficjalnego potwierdzenia, kiedy jego członkowie mogą spodziewać się szczepień.

„Nie zawsze można zapewnić dystans społeczny [w więzieniu]. Osoby, którymi się opiekujemy, często mają ogólnie zły stan zdrowia, dlatego powinniśmy być priorytetem. Naprawdę się tym martwimy ”- powiedział zastępca sekretarza generalnego POA Gabriel Keaveny.

 

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!