fbpx
7.9 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 8 marca, 2021

Rząd rozważa bardziej rygorystyczne ograniczenia dla podróżnych

Rząd rozważa wprowadzenie bardziej rygorystycznych ograniczeń dla pasażerów, ponieważ niektórzy z nich decydują się zapłacić grzywnę w wysokości 500 euro i kontynuować podróż.

Taoiseach Micheál Martin, Tánaiste Leo Varadkar i lider Partii Zielonych, Eamon Ryan, spotkali się wczoraj, aby omówić zaostrzenie ograniczeń wobec osób przybywających do kraju.

Zmiany mogą obejmować podwyższenie wysokości mandatów w przypadku pasażerów, którzy mimo zapłacenia grzywny i tak udają się na wakacje, niezależnie od naruszenia zaleceń dotyczących zdrowia publicznego.

Rząd planuje dodanie kolejnych krajów do listy miejsc z których osoby przybywające  muszą przejść obowiązkową kwarantannę hotelową.

 

Rozważa się również obowiązkową kwarantannę hotelową dla przybywających do kraju z miejsc wakacyjnych z innych niż istotne powodów.

Tánaiste Leo Varadkar wskazał jako przykład nowe ograniczenia w podróżowaniu ogłoszone dziś w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z nimi, podróżnym, którzy przedstawili fałszywe informacje o przebywaniu w kraju z „czerwonej listy” na 10 dni przed podróżą, grozi do 10 lat więzienia. Zaś za łamanie zasad izolacji, może być nałożona grzywna od 5000 do 10000 funtów.

„Szczerze mówiąc, myślę, że kara 10 lat to trochę ekstremalna propozycja,” – powiedział Varadkar portalowi Independent.ie.

Dodał jednak, że istnieje potrzeba „wspólnej polityki” między Wielką Brytanią a Irlandią, jeśli chodzi o podróże międzynarodowe.

„Nie musi to oznaczać, że kary muszą być dokładnie takie same”.

Minister zdrowia Stephen Donnelly rozmawiał dziś ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Mattem Hancockiem.  Rozmowa dotyczyła ustalenia jak Irlandia i Wielka Brytania mogą „dostosować się” pod względem ograniczeń w podróżowaniu.

Jednak Tánaiste Leo Varadkar powiedział, że swoboda przemieszczania się w UE, irlandzka konstytucja i przepisy dotyczące wolności czynią  sytuację „bardziej skomplikowaną”.

W ciągu ostatnich trzech tygodni przylatuje do Irlandii średnio 2000 pasażerów dziennie, z czego 60% to Irlandczycy.

Według rzecznika rządu dwie trzecie z nich wraca z miejsc wakacyjnych. Mniej niż 1 procent pasażerów przylatuje do Irlandii bez testu PCR.

​​Zdaniem rządu z danych tych wynika, że należy zaostrzyć ograniczenia w podróżowaniu.

Varadkar powiedział również, że przepisy dotyczące obowiązkowej kwarantanny powinny być gotowe w przyszłym tygodniu. Może jednak upłynąć kilka tygodni, zanim wejdą w życie.

Dodatkowo rząd dokonuje również przeglądu planu “Living with Covid-19”. Prawdopodobnie obecnie obowiązujący system  nie zostanie poddany gruntownej przebudowie, jednak pojawienie się nowych wariantów oznacza konieczność „dalszej ewolucji” planu.

Plan zostanie zaktualizowany w nadchodzących tygodniach, jego szczegóły poznamy 22 lutego.

 

Podobne artykuły

Social media

19,016FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły