fbpx
7.9 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 8 marca, 2021

Lockdown na poziomie 5 ma zostać przedłużony

Ograniczenia związane z blokadą na poziomie 5 mają zostać przedłużone o co najmniej kolejne sześć tygodni. Przed Wielkanocą mają ponownie zostać otwarte jedynie szkoły i  sektor budowlany, podaje Independent.

 

„Odświeżony” plan „Życie z Covid-19” zostanie opublikowany za dwa tygodnie. Jednakże osoby zajmujące się opracowywaniem dokumentu mówią, że jest mało prawdopodobne podanie ram czasowych lub daty ponownego otwarcia społeczeństwa i gospodarki.

Bardzo prawdopodobne jest, że obecne ograniczenia poziomu 5, które wygasają 5 marca, zostaną przedłużone co najmniej do 12 kwietnia.

Najprawdopodobniej do tego czasu nie nastąpi wiele zmian. Większość sklepów oraz branża turystyczna pozostanie zamknięta. Nie zostaną również zniesione zalecenia “pozostania w domu ” i limit podróży do 5 km. Chociaż Tánaiste Leo Varadkar nalega, aby po 5 marca, gospodarstwa domowe mogły spotykać się na świeżym powietrzu .

 

Rząd koncentruje się przede wszystkim na stopniowym, ponownym otwieraniu szkół i sektora budowlanego w przyszłym miesiącu. Będzie on jednak podlegał ścisłemu monitorowaniu zwiększonego przemieszczania się rodziców i pracowników budowlanych. 

Oczekuje się, że puby, restauracje, bary i wiele hoteli zostanie otwarte najwcześniej w maju lub czerwcu. Przy otwarciu, nacisk zostanie położony na jedzenie i picie na świeżym powietrzu. 

Tak zwane zbędne sektory handlu detalicznego i hotelarstwa będą zamknięte jeszcze przez kilka tygodni. 

Ponowne otwarcie będzie zależało od liczby przypadków, ilosci pacjentów w szpitalach oraz tempa reprodukcji wirusa.

Zrewidowany plan ma zarysować ścieżkę ponownego otwarcia, ale obecnie nie ma na celu podania ostatecznych dat ani ram czasowych dla sektorów. Przedłużenie obecnego lockdownu ma zapewnić, że jest to ostatnia blokada pandemii.

 

„Zrewidowany plan będzie próbował nakreślić ścieżkę, ale nie będzie ona ostateczna. Rząd chce zapobiec podejściu otwórz-zamknij-otwórz-zamknij” – powiedział przedstawiciel rządu.

 

Drugie źródło rządowe stwierdziło, że jest to sensowna próba zmniejszenia dziennej liczby przypadków do bardzo niskiego poziomu, przy jednoczesnym zaszczepieniu osób wysokiego ryzyka do końca marca.

 

Inny przedstawiciel rządu uważa, że potrzebna byłaby pewna forma ograniczenia ruchu, aby zapewnić bezpieczne działanie ośrodków masowych szczepień. 

„Nie będzie wielkiego ponownego otwarcia” – mówi. „Szczepienia odgrywają w tym wszystkim naprawdę ważną rolę, ale nie można im też zagrozić”.

 

Ministrowie mają nadzieję, że poprawa pogody wiosną i latem utoruje drogę do złagodzenia ograniczeń dotyczących spotkań na świeżym powietrzu. 

Varadkar powiedział wczoraj swojej partii parlamentarnej, że liczba przypadków Covid-19 spada w tempie 30 procent tygodniowo. Powiedział, że blokada działa. Statystyki wzmocniły argumenty za ponownym otwarciem szkół w lutym i marcu.

Podobne artykuły

Social media

19,016FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły