fbpx
2.2 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Listy fałszywki od pracodawcy, fałszywe wyniki testów – wszystko na lotnisku w Dublinie

Garda złapała irlandzkich wczasowiczów, którzy przedstawili fałszywe dokumenty potwierdzające, że ich podróż za granicę jest  niezbędna przekazał Irish Examiner.

Dwie osoby odlatujące w czwartek z lotniska w Dublinie przedstawiły pismo rzekomo pochodzące od ich pracodawcy – firmy inżynieryjnej – stwierdzające, że ich praca i obecność za granicą jest niezbędna   przy realizacji kluczowych projektów infrastrukturalnych.

Kiedy funkcjonariusze z Garda National Immigration Bureau sprawdzili w firmie, powiedziano im, że nigdy nie słyszeli o tych  osobach.

 

Obie osoby zdecydowały się kontynuować podróż i po ich powrocie na ich adres domowy zostaną przesłane mandaty, każdy o wartości €500 euro.

Gardaí nie mają uprawnień aby powstrzymywać ludzi przed podróżowaniem, a  głównym celem mandatów jest  próba zniechęcenia ludzi od nie niezbędnego podróżowania.

Na lotniskach podróżnych przesłuchują funkcjonariusze GNIB przy bramkach odlotów. Pytają oni o cel  podróży, jeśli jest ona  konieczne i proszą o potwierdzające to dokumenty.

Gardaí ostrzegają ludzi, że jeśli uznają, że ich podróż nie jest konieczna, grozi im grzywna w wysokości 500 euro i proces karny.

Rząd podniósł wysokość mandatu za niepotrzebne podróże międzynarodowe ze €100 do €500  z powodu obaw, że początkowa grzywna nie była wystarczająco wysoka. Zwłaszcza biorąc pod uwagę dostępne tanie loty.

Nie zapłacenie po powrocie  mandatu, może skutkować wezwaniem do sądu.

 

Fałszywe wyniki testów

W czwartek funkcjonariusze GNIB na lotnisku w Dublinie wykryli pierwszy  przypadek osób wjeżdżających do kraju z fałszywymi certyfikatami negatywnego wyniku testu Covid-19.

Początkowo pojawiły się podejrzenia co do prawdziwości paszportów używanych przez dwóch mężczyzn, które okazały się nie należące do nich.

Funkcjonariusze GNIB odkryli następnie, że mężczyźni mieli zaświadczenia lekarskie potwierdzające negatywny wynik testu antygenowego na Covid-19.

Zaświadczenia wyglądały na zgodne z prawem, policjanci byli podejrzliwi co do treści dokumentu. Był na papierze firmowym i wydany w Lagos w Nigerii.

Po dalszej analizie ustalili, że są fałszywe – był to pierwszy znany przypadek tego rodzaje przestępstwa w Irlandii.

Mężczyzn aresztowano za przestępstwa imigracyjne. Oskarżeni przebywają w areszcie.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły