fbpx
2.9 C
Dún Laoghaire
niedziela, 5 lutego, 2023

Główny sprawca kradzieży psów ujęty

Dealer narkotykowy ze środkowej Irlandii jest podejrzewany o kradzież dziesiątek zwierząt domowych z ich domów w trakcie pandemii podał dziennik The Journal.

Proceder kradzieży zwierząt, głównie psów rozpoczął się już w marcu, gdy wzrosło zapotrzebowanie na zwierzęta domowe.

Policja podejrzewa, że psy były kradzione w całym kraju przez grupę kierowaną przez jedną osobę.

Przestępca zatrudnił kilku młodych mężczyzn, w tym osoby uzależnione od narkotyków, do wyszukiwania wartościowych zwierząt, a następnie ich kradzieży.

 

Obecne przepisy w Irlandii traktują kradzież zwierzęcia jako kradzież mienia. Wiele organizacji pracujących na rzecz zwierząt domowych wzywa jednak, do zmiany tego prawa.

Organizacje chcą, by kradzież psa zaliczana była jako poważniejsze przestępstwo.

Minister James Browne powiedział, że wkrótce zostanie opublikowany plan działania, który zajmie się przeciwdziałaniem kradzieży psów.

Według danych Departamentu Sprawiedliwości w minionym roku miało miejsce ponad 130 przypadków tego typu kradzieży.

Departament otrzymuje informacje z wielu źródeł, między innymi z DSPCA i z  innych schronisk dla psów.

Organizacje działające na rzecz ochrony psów

Rzeczniczka DSPCA, Gillian Bird, powiedziała, że ​​podczas pandemii grupy przestępcze zajęły się kradzieżami psów i ich rozmnażaniem.

„Powiem tylko tyle, że bez podaży nie byłoby popytu.”

Organizacja zachęca, by ludzie adoptowali zwierzęta a nie je kupowali.

„Jeśli nie mieszkasz obok hodowcy i go nie znasz, to nie jesteś w stanie stwierdzić pochodzenia psa.”

Gillian Bird wyjaśnia, że pandemia była „szczęściem w nieszczęściu”, ponieważ mniej zwierząt zostało oddanych do schronisk DSPCA, niż zwykle o tej porze roku.

„Lockdown okazał się dla psów, mieć dobre strony. Zauważyliśmy spadek liczby przypadków okrucieństwa wobec zwierząt. Ludzie teraz akceptują również fakt, że mają psa i opiekują się nim, co jest bardzo dobre.”

„Jednocześnie niestety pojawiły się doniesienia o próbach wykradania psów, nastąpił również wzrost kradzieży.”

Bird zachęca właścicieli do wszczepienia  psom mikroczipów identyfikacyjnych.

Corina Fitzsimons z Dogs Trust Ireland powiedziała, że ​​jej organizacja jest świadoma wzrostu kradzieży i wskazała, że ​​istnieje duże zapotrzebowanie na psy rasowe.

„Niestety, zaobserwowaliśmy duży wzrost liczby zaginionych psów, z wysokim prawdopodobieństwem ich kradzieży. Dlatego też, zachęcamy właścicieli psów, aby byli bardzo ostrożni i nie zostawiali swoich pupili w ogrodach, czy pod sklepami bez nadzoru ”.

Fitzsimons dodała, że „niezwykle ważne” jest, aby psy były wyposażone w mikroczipy i aby dane zapisane na chipie były aktualne. W takiej sytuacji zwierzę może zostać jak najszybciej zwrócone prawowitym właścicielom.

 

Działania Garda Siochana

Gardaí prowadzi śledztwo w sprawie handlarza narkotyków z Midlands jako jednego z głównych przestępców stojących za kradzieżami psów. Dziesiątki innych osób podejrzewane są o udział w handlu.

W ostatnich miesiącach funkcjonariusze dokonali konfiskat psów od złodziei.

Na przykład pod koniec listopada funkcjonariusze znaleźli 32 psy w północnym Dublinie. Doszło także do konfiskaty zwierząt w porcie w Dublinie.

Mówiąc o niedawnym wzroście kradzieży, rzecznik Gardy powiedział:

„An Garda Síochána wie, że ostatnio w całym kraju doszło do wielu kradzieży psów. Radzimy podjąć dodatkowe środki ostrożności dla bezpieczeństwa zwierząt.”

„Zwierzęta powinny być wyposażone w mikroczip, aby można je było łatwo zidentyfikować w przypadku znalezienia. Mikroczipy powinny być wszczepione psom, gdy osiągną wiek 12 tygodni ”

Rzecznik radzi właścicielom psów, aby uważać na nieznajomych.

„Nie rozmawiaj o swoim psie z każdym, kto o to poprosi i bądź czujny na spacerach. Uważaj na każdego, kto zaczyna prosić o Twoje dane osobowe. Zwróć uwagę czy nieznajomy nie obserwuje Ciebie lub Twojego psa, ewentualnie zachowuje się podejrzanie. Pamiętaj też, aby zmieniać godziny i miejsca wyprowadzania psa. „

ŹródłoThe Journal

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły