fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Coraz więcej Irlandczyków deklaruje chęć zaszczepienia się

Jak wynika z ankiety, przeprowadzonej przez Ipsos MRBI dla Irlandzkiego Stowarzyszenia Farmaceutycznej Opieki Zdrowotnej (IPHA), ponad trzy czwarte mieszkańców Irlandii deklaruje, że przyjmie  szczepionkę przeciw Covid-19. O wynikach napisał  Irish Independent. 

Najbardziej niechętne szczepieniom są osoby w wieku od 25 do 34 lat. Jednak coraz więcej osób chce przystąpić do szczepienia. Trzy czwarte ankietowanych twierdzi, że przyjmie szczepionkę, zwłaszcza osoby powyżej 65. roku życia.

Prawie jedna piąta, czyli 18 procent, nadal nie ma pewności, podczas gdy 7 procent twierdzi, że odmówi szczepienia.

Okazało się, że grupą wiekową, która najchętniej zaszczepi się przeciwko Covid-19, były osoby powyżej 65 roku życia. Zainteresowanie szczepieniem wyraziło 86% ankietowanych. Wśród  osób w wieku od 55 do 64 lat osiem na dziesięć chce się zaszczepić.

 

Spośród 7% osób, które stwierdziły, że nie przyjmą szczepionki Covid-19, niechęć była największa wśród osób w wieku od 25 do 34 lat.

Rzecznik IPHA powiedział, że liczby pokazują 20-punktowy wzrost liczby osób, które przyjmą szczepionkę Covid-19 od ostatniego badania w październiku. Wówczas  12% zadeklarowało, że nie przystąpią do szczepienia. Teraz ta liczba spadła do 7%. Liczba osób, które zadeklarowały niepewność, również spadła  od października.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 50 potencjalnych szczepionek Covid-19 jest w fazie prób.

Rzecznik powiedział, że szczepionki przechodzą trzyetapowy proces badań klinicznych. Następnie zostaną wysłane do agencji regulacyjnych, takich jak Food and Drug Administration lub European Medicines Agency, w celu zatwierdzenia.
Ostatni etap, III faza, obejmuje dziesiątki tysięcy przebadanych pacjentów.

Oliver O’Connor, dyrektor naczelny IPHA, powiedział: „W ciągu niecałego roku  zatwierdzenia pierwszych szczepionek przeciwko Covid-19 w UE są kluczowym kamieniem milowym w odpowiedzi na Covid-19. Pierwsze pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionek Covid-19 w UE dają nadzieję na opanowanie pandemii.”

„Nasze najnowsze badanie pokazuje, że istnieje duży apetyt społeczny na szczepionkę Covid-19. Szczepienia na wystarczającą skalę to wszystko, co oddziela nas od nieokreślonej serii lockdownów.

„Niezwykle ważne jest, aby zaszczepić jak najwięcej osób, abyśmy wszyscy mogli wrócić do normalności lub przynajmniej do jakiejś jej wersji.”

Wczoraj wszyscy mieszkańcy i pracownicy domów opieki mieli otrzymać pierwszą dawkę szczepionki.

W tym tygodniu drugie dawki będą podawane głównie personelowi medycznemu.

ŹródłoIndependent