Rząd potwierdził, że przez następne sześć tygodni będzie obowiązywał tymczasowy zakaz eksmisji.

 

Premier Micheál Martin ogłosił, że Irlandia przejdzie na ograniczenia poziomu piątego. W rezultacie owe obostrzenia będą obowiązywać od środy w nocy przez kolejnych sześć tygodni. Decyzja jest odpowiedzią na alarmujący wzrost liczby przypadków Covid-19.

 

Poziom piąty to najpoważniejsze ograniczenia w rządowej mapie “życia z Covid”. Jednakże, dzisiejsze ogłoszenie zawiera pewne „łagodniejsze” środki. Między innymi wprowadzone zostały tzw. “bańki towarzyskie”.

 

 

„Ograniczenia poziomu 5 będą obowiązywać przez okres sześciu tygodni. Biorąc pod uwagę trudności, jakie ograniczenia te stwarzają dla osób i rodzin w całym kraju, ryzyko utraty pracy oraz ubóstwa i bezdomności, rząd zgodził się na przywrócenie moratorium na eksmisje ”- czytamy w oświadczeniu.

 

Na początku kryzysu Covid-19 w Irlandii wprowadzono szereg zabezpieczeń dla osób dotkniętych pandemią.

 

Zabezpieczenia najmu w okresie awaryjnym obejmowały zakaz nakazów eksmisji i podwyżek czynszów. Zabezpieczenia te zakończyły się 1 sierpnia.

Środki te zostały następnie zastąpione nowymi przepisami dotyczącymi najmu.

Nowe prawo ma chronić najemców dotkniętych ekonomicznie przez Covid-19. Wprowadzone przepisy dotyczące najmu obowiązują do 10 stycznia 2021 r.

 

Krajowa organizacja charytatywna Threshold z zadowoleniem przyjęła perspektywę ponownego wprowadzenia zakazu eksmisji.

 

„Po wygaśnięciu moratorium na eksmisje w sierpniu tego roku liczba najemców wymagających pomocy Threshold przy wypowiedzeniach wzrosła. I powróciła prawie do poziomu z 2019 r.” – powiedział John-Mark McCafferty, dyrektor generalny Threshold.