Rząd ogłosił, że od środy kraj przechodzi do ograniczeń na poziomie 5.

W całym kraju mają wejść w życie nowe ograniczenia – co to oznacza dla handlu detalicznego?

Podobnie jak w przypadku ostatniej blokady, tylko firmy określene w rozporządzeniu jako “niezbędni” sprzedawcy i usługi pozostaną otwarci na poziomie 5.

Lista niezbędnych sklepów i usług jest dłuższa niż w szczytowym momencie ostatniego zamknięcia. Tym razem optycy, sklepy z narzędziami i warsztaty rowerowe  pozostaną otwarte. Tak jak supermarkety, kioski i apteki.

Otwarte pozostaną również punkty sprzedaży artykułów niezbędnych dla zdrowia i dobrostanu zwierząt, pralnie, banki, urzędy pocztowe i spółdzielcze kasy pożyczkowe.

Dozwolone są także wszystkie usługi związane z rolnictwem, pracą w gospodarstwie, produkcją roślinną i zwierzęcą. Jak również rybołówstwem, hodowlą zwierząt, leśnictwem i weterynarią.

Zgodnie z planowanymi terminami przeprowadzane będą egzaminy na prawo jazdy i kontrole NCT.

Wraz z wejściem w życie poziomu 5 zamkną się wszystkie salony fryzjerskie, podobnie jak księgarnie czy sklepy odzieżowe.

Wszystkie restauracje i puby serwujące jedzenie będą musiały oferować usługi na wynos i dostawy.

Wszyscy sprzedawcy detaliczni mogą oferować usługi w ramach  „kliknij i odbierz”.  Jeśli można to zorganizować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego.

Rząd zapowiedział, kary dla osób podróżujących dalej niż 5 km od domu. Oczywiście będą od tego wyjątki.

Dozwolone będą podróże w celu dokonania zakupów. Przemieszczać się dalej niż na 5 km mogą także osoby pracujące w  sklepach i usługach określonych jako “niezbędne”.

Retail Excellence Ireland ostrzegła rząd, że „cały handel detaliczny należy sklasyfikować jako„ niezbędny ”, aby uniknąć potencjalnej utraty 60 000 miejsc pracy, szczególnie w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie.