fbpx
2.9 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Twarda granica między Republiką na Północną Irlandią coraz bliżej

Jeden z najwyższych rangą urzędników w Departamencie Spraw Zagranicznych Irlandii powiedział, że uniknięcie twardej granicy po Brexicie nie jest teraz pewne.

Niall Burgess, sekretarz generalny Departamentu Spraw Zagranicznych, powiedział, że jedynym sposobem na zapewnienie, że nie wrócimy do granicy, jest uzgodnienie protokołu, który obecnie „nie jest gwarantowany”.

W wywiadzie udzielonym dla Irish Examiner minister Burgess powiedział, że rząd pracuje nad zabezpieczeniem alternatywnych tras transportowych do Europy, ale nie ma sposobu, aby w pełni zastąpić transportowy most lądowy.

Około 150 000 irlandzkich ciężarówek korzysta z brytyjskiego mostu lądowego, aby każdego roku eksportować 3 miliony ton towarów do UE i rosną obawy, że po Brexicie zostanie to poważnie zakłócone.

„Teraz, bardzo szybko, zintensyfikowaliśmy nasze przygotowania do Brexitu bez porozumienia i wiele prac toczy się w zakresie rozwoju portów i bezpośrednich połączeń z UE.

Urzędnicy pracują nad tym, aby transport był nadal opłacalny dla irlandzkich eksporterów po Brexicie, „bez względu na to, jak trudny będzie Brexit”.

 

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły