Irlandia ogłosi nową “zieloną listę” krajów.

Na liście pojawią się kraje ze wskaźnikiem zakażeń poniżej 25 przypadków na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni w tym i Polska.

Wcześniej “zielona lista” składała się z krajów o niższych wskaźnikach infekcji niż Irlandia. Rząd przestał aktualizować ten spis, gdy liczba przypadków w Irlandii wzrosła do 45 przypadków na 100 000 w ciągu ostatnich 14 dni.

Szwecja, Niemcy, Polska, Islandia, Cypr i Liechtenstein zostaną dodane do zielonej listy w poniedziałek. A Finlandia, Litwa, Estonia i Łotwa pozostaną na nim.

Włochy, Grecja, Węgry, Słowacja i Norwegia mają zostać usunięte

Premier Irlandii Michael Martin powiedział, że rząd wkrótce opublikuje nową listę. A  13 października zostanie wprowadzony skoordynowany unijny system ograniczeń.

Organizacje branżowe skrytykowały plan działania rządu:

Pat Dawson z Irlandzkiego Stowarzyszenia Biur Podróży powiedział:

„Jesteśmy rozczarowani, słysząc, że do 13 października, czyli w ciągu całego miesiąca, nie będzie dalszych aktualizacji dotyczących branży turystycznej”.

Ryanair również skrytykował plan:

„Irlandzkie lotnictwo i miejsca pracy są poświęcane, aby ukryć niepowodzenia NPHET w utrzymaniu wskaźnika Covid na tak niskim poziomie jak Niemcy i Włochy. Te kraje zezwalają na wewnątrzunijne podróże lotnicze od 1 lipca. Ppodczas gdy NPHET trzyma Irlandię w zamknięciu, podobnie jak Korea Północna”, powiedział rzecznik Ryanair