Ministrowie i przedstawiciele służby zdrowia obawiają się, że stolica zostanie zamknięta przed weekendem.

Dublin jest obecnie na poziomie drugim „z dodatkowymi ograniczeniami”. Pojawiają się jednak obawy, że stolicę, w najbliższych dniach  obejma restrykcje z poziomu trzeciego. Przede wszystkim dlatego, że w mieście i hrabstwie nadal rośnie liczba przypadków zakażeń Covid -19 .

„Bardzo martwimy się liczbami” – płynie przekaz do redakcji Irish Examiner ze źródeł rządowych.

„Bardzo prawdopodobne jest, że restrykcje obejmą Dublin, pozostaje tylko pytanie „kiedy” to się stanie.”

Profesor Phillip Nolan powiedział mediom na konferencji NPHET w środę wieczorem, że Irlandia znajduje się w punkcie zwrotnym.

„W tym momencie stresuje się bardziej, niż w jakimkolwiek innym momencie od kwietnia” – powiedział.

„Hrabstwem, które budzi największe zaniepokojenie, jest Dublin, gdzie występuje blisko 100 przypadków na 100 000 mieszkańców.

„Dzienna liczba przypadków wzrosła bardzo szybko, w sierpniu mieliśmy jeden lub dwa nowe przypadki dziennie na 100 000, obecnie od 8 do 10 dziennie. To oznacza prawie pięciokrotny wzrost – trzy do pięciu razy więcej niż reszta kraju.”

„Ta choroba szybko się rozprzestrzenia”.

Natomiast ze strony opinii publicznej pojawiły się spore obawy dotyczące sprzecznych  komunikatów przekazywanych przez ministrów.

Nowo ogłoszony plan “Living with Covid” miał na celu poprawę strategii komunikacji rządu. Ponieważ była ona mocno krytykowana w ostatnich tygodniach.

Źródła rządowe podają:

“Ogólne oczekiwanie w rządzie brzmiało: „Dobra, zaczynamy, to jest to”. Miała odbyć się wczesna konferencja prasowa, premier wystąpi w Six One, Leo Varadkar w Prime Time, aby nie wyglądało na to, żebyśmy mieli jakikolwiek problem. Kłopoty zaczęły się, kiedy ministrowie zaprzeczali sobie nawzajem w radiu i telewizji ”.