Nowe ograniczenia w związku z pandemią Covid -19

Dzisiaj potwierdzono 190 przypadków, wczoraj  56, w niedzielę 66 a w sobotę 200.

W związku z wzrostem ilości nowych chorych zdiagnozowanych w ostatnich dniach, rząd  w trybie pilnym wprowadza nowe restrykcje. Mają one na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Irlandii.

Na konferencji prasowej Taoiseach Michael Martin przedstawił plan nowych ograniczeń dotyczących Covid-19.

„Dowody są takie, że duża liczba ludzi zachowuje się tak, jakby wirus nie stanowił dla nich zagrożenia lub że można podjąć dodatkowe ryzyko. Wiele osób wydaje się wierzyć, że jeśli oni lub osoby, z którymi się spotykają, nie mają żadnych objawów, nie ma problemu.

Pełniący obowiązki dyrektora medycznego dr Ronan Glynn powiedział, że „obecnie kluczowym przesłaniem jest ograniczenie liczby posiadanych kontaktów”.

Dlatego też rząd irlandzki zdecydował się wprowadzić szereg nowych restrykcji:

  • Wszystkie wizyty w domach będą ograniczone do sześciu osób spoza domu i nie więcej niż trzech gospodarstw domowych. Dotyczy to spotkań wewnątrz budynków jak i na zewnątrz.
  • Spotkania na otwartej przestrzeni i na świeżym powietrzu będą ograniczone do 15 osób.
  • Restauracje i kawiarnie, w tym puby działające jako restauracje, pozostaną otwarte, ale z obowiązkowymi ograniczeniami dotyczącymi godzin zamknięcia do 23:30.
  • Osoby w wieku powyżej 70 lat  poproszono o ograniczenie interakcji do małej grupy znajomych i do  krótkich odwiedzin. Tej grupie odradza sie również korzystanie z wakacji nawet ze „staycation”
  • Wydarzenia sportowe i mecze będą odbywać się za zamkniętymi drzwiami, bez imprez „przed” czy „po”.
  • Mieszkańcy Zielonej Wyspy powinni również unikać transportu publicznego, jeśli to tylko możliwe. Nadal zaleca się noszenie masek na twarz, także  w prywatnym transporcie, gdy pasażerowie są z różnych gospodarstw domowych.
  • Wszystkim firmom zaleca się również, aby w miarę możliwości nadal ułatwiały pracę zdalną.
  • Gardai ma również otrzymać nowe uprawnienia do egzekwowania środków ochrony zdrowia publicznego.

Nowe zasady mają obowiązywać do 13 września. Kolejny krótko- i średnioterminowy plan dalszych działań zostanie opublikowany przez rząd przed 13 września.

Decyzja dotycząca hrabstw objętych lockdawnem zapadnie w czwartek.