Tej zimy bezpłatna szczepionka przeciw grypie będzie dostępna dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat.Do tej pory szczepionki za darmo otrzymywały tylko osoby z grup ryzyka i w powyżej 70 lat.

Szczepionka przeciw grypie będzie dostępna bezpłatnie dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Potwierdził to minister zdrowia Simon Harris. Będzie miała ona postać aerozolu do nosa.

Harris potwierdził również, że “grupy ryzyka” określone przez HSE w wieku od sześciu miesięcy do 69 lat również otrzymają szczepionkę za darmo.

Dodatkowo szczepionka na grypę będą mogły otrzymać osoby zdefiniowane przez HSE  jako zagrożone. Grupa ta obejmuje osoby w wieku 65 lat lub starsze i kobiety w ciąży. A także osoby z przewlekłymi chorobami oraz osoby z osłabionym układem odpornościowym.

W tej chwili trwają prace nad rozszerzeniem bezpłatnej szczepionki, a więcej szczegółów zostanie podanych po jej zakończeniu.

 

„Odrodzenie się Covid-19 podczas nadchodzącego sezonu grypowego może stanowić poważne wyzwanie dla świadczenia usług zdrowotnych w nadchodzącym sezonie zimowym” – powiedział dziś Harris.

„Grypa jest chorobą potencjalnie śmiertelną i chcemy zapewnić ochronę najsłabszym w naszych społecznościach” – powiedział Harris.

 

„Kiedy nadejdzie czas, będę gorąco zachęcać osoby z grup ryzyka do szczepienia się w celu ochrony siebie. Jak również pracowników służby zdrowia, którzy z racji zawodu są szczególnie narażeni na grypę.”

„Szczepionka przeciw grypie jest jedyną obroną przed grypą i najlepszą opcją dla osób podatnych na zagrażające życiu powikłania “pogrypowe””.

 

Według HSE każdego roku na grypę umiera od 200 do 500 osób. Szczepionka w ostatnim sezonie grypowym była dostępna od października 2019 do kwietnia 2020.

 

Według HSE, grypa ma znacznie cięższy przebieg u osób w wieku 65 lat i starszych, kobiet w ciąży i osób z przewlekłymi chorobami. Osoby te powinny szczególnie wziąć pod uwagę możliwość darmowego szczepienia.