W pierwszej połowie 2020 roku, na stacji kolejowej  Heuston w Dublinie odnotowano rekordowy wzrost  incydentów aspołecznych.
Stało się tak pomimo znacznie zmniejszonej  liczby podróżujących  z powodu Covid-19. Dublin Live ujawnił, że tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, co tydzień zgłaszano ponad 20 incydentów antyspołecznych w pociągach i na stacjach .

Stacja Heuston w stolicy odnotowała największą liczbę incydentów – 56, dwukrotnie więcej niż w przypadku Pearse Street, która była druga na liście. Za nimi Kilbarrack  20 incydentami, Bray z 18, Howth i Tara Street z 16. Dalej na liście znajduje się  Howth Junction i Longford.

Wśród 500 zgłoszeń do Irish Rail ( od stycznia do 14 czerwca) były napady, lubieżne zachowanie oraz pijaństwo. Lista obejmuje dziewięć napadów na sześciu pracowników kolei i trzech pasażerów.
Najwięcej wykroczeń dotyczyło spożycia alkoholu lub narkotyków – 177 incydentów. Agresywne zachowania były drugą najwyższą kategorią (163 razy), a następnie 89 epizodów dotyczyło  zachowań aspołecznych.
Było również 26 przypadków „bójek, rozrób lub niepokojenia pasażerów” oraz 17 epizodów lubieżnego zachowania.

Około jedno na trzy przestępstwa, miało miejsce na pokładzie pociągów, podczas gdy pozostałe na stacjach i na peronach.

Dermot O’Leary z National Bus and Rail Union powiedział Irish Mirror: „Dopóki sprawcy nie zdadzą sobie sprawy, że ich działania będą miały konsekwencje, nie zaprzestaną. Widzieliśmy już wpływ antyspołecznych zachowań w niektórych częściach zachodniego Dublina, gdzie autobusy musiały zostać wycofane, aby chronić bezpieczeństwo pracowników i pasażerów. Jeżeli nie zostaną zainwestowane znaczne środki w bezpieczeństwo, usługi transportu publicznego mogą być zagrożone.”

 

„W programie dla rządu istnieje zobowiązanie do powołania grupy ekspertów. Ma ona opracować rozszerzenie uprawnień Gardy w celu zwalczania zachowań antyspołecznych.”

„Postulujemy utworzenie oddziału transportu publicznego Gardy  i wzywamy rząd do powołania tej grupy ekspertów jako sprawy priorytetowej”.

 

Barry Kenny z Irish Rail powiedział: „Mamy szereg środków i strategii, które mają na celu przeciwdziałanie zachowaniom antyspołecznym. W tym zwiększone środki bezpieczeństwa, ulepszone monitorowanie, system alarmów tekstowych i ulepszone protokoły z Gardai”.