Coraz częściej przestępcy okradają klientów, którzy z powodu pandemii Covid-19 decydują się na wakacje w Irlandii.

Przestępcy oszukują klientów, którzy decydują się spędzić  wakacje w Irlandii, używając do tego  fałszywych stron rezerwacyjnych i sprzedając fałszywe towary.

Ostrzeżenie przed tego typu oszustwami wydała,podczas konferencji prasowej dzisiejszego ranka, Liz Canavan, zastępca sekretarza generalnego w Departamencie Taoiseach.

Powiedziała: „Jak zawsze oszuści są na bieżąco  z najnowszymi potrzebami społecznymi. Garda Síochána apeluje do opinii publicznej, by ta zdawała sobie sprawę z możliwych oszustw związanych z zakwaterowaniem wakacyjnym. ​Szczególnie w związku z oszustwami związanymi z noclegami.

„Oszustwa związane z zakwaterowaniem miały miejsce, gdy konsumenci płacili depozyty za nieruchomości reklamowane w Internecie. Często nieruchomość nie istnieje lub depozyty za ten sam okres są pobierane od wielu osób. Zdarza się, że  osoba reklamująca nieruchomość i przyjmująca depozyt nie jest uprawniona do jej podnajmu.”

W takich przypadkach konsumenci mogli odwiedzić całkowicie fałszywą lub sklonowaną witrynę internetową. Zdarzały się również przypadki, w których towary oferowane do sprzedaży i opłacane,  nie zostały udostępnione.

 

„W szczególności An Garda Síochána zwraca uwagę na aktualny problem dotyczący zakupu kamperów, przyczep kempingowych i łodzi motorowych  z Wielkiej Brytanii, gdy wpłat  dokonano na brytyjskie konta bankowe, a konsumenci nigdy nie otrzymują swoich towarów.”

 

Oto oficjalne porady Gardai, jak unikać oszustw:

* Używaj tylko bezpiecznych witryn – upewnij się, że jesteś w prawdziwej witrynie – sprawdź adres URL i poszukaj znaków zaufania

* W przypadku rezerwacji noclegu zapoznaj się z proponowaną nieruchomością – sprawdź zdjęcia i sprawdź lokalizację na mapach google. Zapoznaj się z polityką witryny dotyczącą zwrotów i poznaj swoje prawa konsumentów. Są chronione, jeśli używana jest właściwa strona.

* Sprawdź politykę prywatności witryny, politykę zwrotów.

* Zwróć uwagę na słaby angielski i błędy ortograficzne / gramatyczne

* Skorzystaj z opcji płatności online, takiej jak PayPal

* Nigdy nie rób zakupów w mediach społecznościowych ani w przypadku otrzymania „oferty” za pośrednictwem mediów społecznościowych

* Sprawdź numer IBAN miejsca, do którego wysyłasz pieniądze. Typowa dla  oszustwa jest sytuacja, gdy bank, do którego płacisz, znajduje się w innym kraju niż proponowana lokalizacja sprzedawcy / towarów. Kraj i adres numerów IBAN można łatwo sprawdzić za pomocą dowolnej wyszukiwarki.

* Zachowaj ostrożność co do metod płatności – płatności zawsze powinieneś  dokonywać kartą kredytową. Nigdy nie przesyłaj pieniędzy bezpośrednio ani nie płać gotówką

* Nigdy nie wysyłaj poufnych danych osobowych ani finansowych pocztą e-mail ani nie podawaj swoich kodów bankowych / haseł.