Taoiseach Micheál Martin ogłosił dziś po południu, że od poniedziałku noszenie masek w transporcie publicznym stanie się realnie obowiązkowe.

W rozmowie z dziennikarzami  Micheál Martin poinformował, że odpowiednie przepisy  zostaną podpisane wieczorem. Powiedział także, że rząd dąży do tego, aby umożliwić funkcjonariuszom Gardy egzekwowanie tych przepisów.

 

W zeszłym tygodniu rząd poinformował, że stosowanie osłon twarzy w transporcie publicznym stanie się obowiązkowe. A dziś Taoiseach Micheál Martin  powiedział, że od poniedziałku wejdą w życie przepisy, które wymuszą przestrzeganie tych wytycznych.

Jak podaje The Journal,  „będzie to wyraźnie określone w przepisach”. „Kierowca będzie miał uprawnienia i zdolność do powiedzenia:„ nie możesz wejść, jeśli  nie masz maski ”.

 

Premier powiedział, że jeśli ktoś uparcie będzie odmawiał założenia maseczki przed wejściem do autobusu lub pociągu, kierowca „ może wezwać Gardaí”.  Dodał jednak, że  „nie spodziewa się, że będzie to konieczne ”.

Jednak wieczorem podczas przemówienia w Drivetime w RTÉ Radio One minister sprawiedliwości Helen McEntee powiedziała, że ​​nie spodziewa się, że Gardaí będzie miał uprawnienia do egzekwowania nowych przepisów już od poniedziałku. Bowiem, jak przyznała,  ​​Departament Sprawiedliwości wciąż pracuje nad przyznaniem Gardaí takich uprawnień.

McEntee dodała, że prace nad tymi przepisami rozpoczęto po sygnałach jakie otrzymywał rząd od obywateli. Wielu z nich obawiało się bowiem korzystania z transportu publicznego w którym wiele osób nie przestrzega wytycznych dotyczących noszenia masek.