Pracownicy, którzy korzystają z pandemicznego zasiłku dla bezrobotnych (Pandemic Unemployment) w wysokości 350 euro, utracą go, jeśli wyjadą za granicę.
A więc w rzeczywistości ponad pół miliona ludzi ma ” zakaz” opuszczania kraju.

Od kilku tygodni na wszystkich lotniskach funkcjonariusze opieki społecznej, sprawdzają nazwiska osób wyjeżdżających.

Jak podaje DublinLive.ie,  w ciągu ostatnich 2 tygodni  ponad 100 osobom wstrzymano płatność PUP, ponieważ zgłoszono, że weszły one na pokład samolotu.

Do niedawna osoby pobierające zasiłek dla poszukujących pracy mogły opuszczać kraj na okres do dwóch tygodni każdego roku. Ale dwa tygodnie temu, minister ochrony socjalnej Heather Humphries podpisała rozporządzenie o rozszerzeniu zakazu podróżowania również na osoby pobierające zasiłek dla osób poszukujących pracy.

Nawet kraje z Zielonej Listy Rządu są niedostępne dla wszystkich otrzymujących jakąś formę zasiłku. W rozmowie z  RTE Tanaiste Leo Varadkar potwierdził, że osoby otrzymujące PUP stracą go, jeśli wyjadą za granicę.

Powiedział również, że “rozumie, iż aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w wyniku pandemii, musisz szukać pracy i mieszkać w Irlandii, a nie podróżować za granicę.”

“Co oznacza, że ponad pół miliona ludzi ma faktycznie zakaz opuszczania kraju. Tak więc Departament Ochrony Socjalnej uzyskuje informacje z lotnisk. Jeśli ktoś naprawdę nie szuka pracy lub nie mieszka już w kraju, jego zasiłki socjalne zostaną wstrzymane”.

Powiedział też, że władze będą musiały „zaostrzyć” restrykcje dla osób przyjeżdżających z z krajów, w których wskaźniki Covid-19 są wysokie.

Według niego, rząd rozważa takie środki,  jak możliwość wymagania od podróżujących dowodów negatywnego wyniku testu. Powiedział, że ludzie muszą być uczciwi i odpowiedzialni, ponieważ Irlandia to nie Nowa Zelandia. „Jesteśmy częścią UE i mamy granicę lądową z Irlandią Północną, na której znajduje się zielona lista 59 krajów”.

Dodał, że musimy pamiętać, że obywatele Europy mają prawo do podróżowania i może być ono  ograniczone tylko na solidnych podstawach.