Jak podaje RTE.ie, specjalny wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia, dr David Nabarro, powiedział komisji Oireachtas ds. Covid-19, że byłoby naprawdę zaskakujące, gdyby Irlandia ponownie wprowadziła całkowitą blokadę narodową.

Przemawiając za pomocą wideokonferencji z siedziby WHO w Genewie, dr Nabarro powiedział, że kiedy pojawią się klastry, ruch będzie ograniczony lokalnie.  

Dr. Nabarro uważa, że „rozsądne” jest, aby osoby dojeżdżające do pracy nosiły okrycia twarzy ze względu na innych ludzi.

Jeśli chodzi o dystans fizyczny, powiedział, że ryzyko związane z Covid-19 zmniejsza się, im dalej ludzie są od siebie.

Dr Nabarro opowiada się za maskami na twarzy. Zaleca on noszenie nakryć twarzy w zamkniętych pomieszczeniach, w których fizyczna odległość może nie być możliwa, takich jak sklepy lub środki transportu publicznego.

W trakcie wywiadu dla  RTÉ Morning Ireland doktor zapytany o to jak daleko świat jest od szczepionki na Covid -19 odpowiedział: „Chciałbym móc odpowiedzieć na to pytanie”.

“Istnieje wiele szczepionek na zaawansowanych etapach próbnych – kilka szczepionek w Chinach i Wielkiej Brytanii wykazało, że wyzwalają przeciwciała zwalczające Covid-19.”

Każda z nich musi być uznana za bezpieczną, zanim zostanie zakwalifikowana do masowego stosowania u ludzi. A zatem najpierw musi przejść etapy próbne.

Nabarro powiedział: „Myślę, że sprawdzona szczepionka nadal zajmie nam kilka miesięcy i nie będziemy jej mieć do przyszłego roku”.

 

Prawdziwym problemem natomiast jest to, jak zwiększyć moc produkcyjną, aby była ona osiągalna na całym świecie. A to dodatkowo może potrwać kolejne dwa, dwa i pół roku. 

Wyjaśniając, jak skomplikowany jest proces opracowywania szczepionki, Nabarro powiedział:

„Szczepionka nie jest gwarancją. Możesz opracować produkt, który, masz nadzieję, uodporni ludzi na zakażenie wirusem, musisz go jednak przetestować. Tak aby upewnić się, że odporność dotyczy wszystkich. A następnie musisz mieć pewność, że szczepionka jest bezpieczna.”

 

„Mamy świadomość, że jest wiele osób na całym świecie, które boją się szczepień, więc bezpieczeństwo jest najważniejsze” – powiedział. „Nie można się spieszyć”.