Dziewięciu na dziesięciu komendantów policji chciałoby zachować kaptury zapobiegające opluciu jako część wyposażenia ochronnego funkcjonariuszy po wygaśnięciu nadzwyczajnych uprawnień Gardy w czasie Covid-19.

Kaptury na głowę, które chronią oficerów przed pluciem lub kaszlem, i ich dalsze użytkowanie zostaną poddane ocenie we wrześniu – napisał Irish Examiner

Grupy obrońców praw obywatelskich sprzeciwiły się im – ale komisarz Garda Drew Harris bronił ich zastosowania podczas kryzysu w ochronie funkcjonariuszy przed „nagannymi” atakami.

Od czasu wejścia w życie przepisów nadzwyczajnych Covid-19 od 8 kwietnia doszło do 121 ataków w formie plucia lub kaszlu – a osłony zastosowano 82 razy.

Badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Oficerów i Inspektorów Garda, obejmujące nieco ponad połowę jego 2285 członków, wykazało również:

  • 92% zgłosiło „wysoki poziom pozytywnych interakcji” opinii publicznej na temat działań Gardy w czasie Covid-19
  • 67% uważa, że ​​nadzwyczajne przepisy „nie zostały odpowiednio wyjaśnione” funkcjonariuszom przez Zarząd Garda Siochana
  • 94% stwierdziło, że złagodzenie ograniczeń utrudniło egzekwowanie przepisów;
  • Ponad dwie trzecie stwierdziło, że na początku obowiązywania ograniczeń nie było wystarczających środków ochrony indywidualnej (PPE) dla funkcjonariuszy
  • Sześciu na dziesięciu policjantów uważało, że noszenie masek na twarz i trzymanie dwóch metrów od ludzi podczas próby interakcji z nimi nie było możliwe.

W kwestii kapturów chroniących przed opluciem:

  • 87% z zadowoleniem przyjęło wprowadzenie kapturów jako dodatkowych środków ochrony indywidualnej w celu ochrony funkcjonariuszy przed umyślnym kaszlem i pluciem
  • 86% stwierdziło, że po zakończeniu pandemii Covid-19 kaptury zapobiegające opluciu należy zachować jako dodatkową warstwę środków ochrony indywidualnej.

Amnesty i Irlandzka Rada Wolności Obywatelskich wezwały do ​​zaprzestania używania kapturów chroniących przed opluciem.