Już ponad 140 osobom wstrzymano wypłaty świadczeń socjalnych po wyjeździe za granicę. Nie dotyczy to jednak innych osób otrzymujących świadczenia państwowe.
Jak podaje TheJournal.ie, rząd jest krytykowany za wstrzymanie płatności zasiłku Covid-19 Pandemic w wysokości 350 euro i innych świadczeń socjalnych, jeśli odbiorcy wyjechali za granicę w celach innych niż istotne.

 

Jak po raz pierwszy donosił  The Business Post, w ten weekend, Departament Ochrony Socjalnej potwierdził, że pieniądze „nie są wypłacane osobom, które wyjeżdżają na wakacje za granicę lub przechodzą 14-dniową kwarantannę”.

Od 7 lipca wstrzymano 104 zasiłki dla bezrobotnych otrzymywanego w związku z pandemią. Stało się tak gdy podczas kontroli na lotniskach ujawniono, że osoby otrzymujące tę płatność wylatywały za granicę.

Ponadto 44 inne świadczenia socjalne, takie jak: świadczenia dla osób poszukujących pracy i płatności na podstawie oceny dochodów, również  wstrzymano z podobnych powodów.

Paul Murphy powiedział RTÉ’s Morning Ireland, że świadczenia państwowe innych obywateli nie zmniejszą się, jeśli wyjeżdżają za granicę. Argumentując, że przepisy wydają się niesprawiedliwie obciążać beneficjentów świadczeń z opieki społecznej.

„Ci ludzie są celem i są karani” – powiedział. „Ustawowy instrument  wprowadzono dwa tygodnie temu i bez wcześniejszego ogłoszenia. Ludzie nie otrzymali żadnego ostrzeżenia, nie powiedziano im, że to się stanie. Zawsze wolno było wyjeżdżać na dwutygodniowe wakacje, kiedy korzystało się z pomocy społecznej. Teraz zmienili zasady, aby powiedzieć, że na wakacje można jechać tylko zgodnie z wytycznymi. Uznając, że ludzie nie powinni wyjeżdżać za granicę, Murphy powiedział, że rządowe rady dotyczące podróży to tylko rada – i nie mówią wprost: „nie możesz jechać na wakacje”.

„Ale na podstawie tej rady – do której, moim zdaniem, zdecydowanie należy się kierować – ludzie są karani” – powiedział.

 

Poruszając sprawę, eurodeputowanego Fianna Fáil Billy’ego Kellehera, który uczestniczył w Convention Centre w Dublinie z okazji wyboru lidera swojej partii Micheála Martina na Taoiseacha po powrocie z Parlamentu Europejskiego w Brukseli, Murphy powiedział:

“Pytanie brzmi, dlaczego [beneficjentom pomocy społecznej] wolno wyjeżdżać na wakacje tylko zgodnie z wytycznymi? Jeśli jesteś Billy Kelleher, posłem do PE Fianna Fáil, który złamał zasady kwarantanny, Twoje dochody nie są zmniejszane.”

„Jeśli korzystasz z ulgi podatkowej dla bardzo dobrze zarabiających, otrzymujesz znaczne korzyści od państwa  i jeśli podróżujesz w sprawach nieistotnych, nie podlegasz karze. Ale jeśli pobierasz zasiłek od PUP lub zasiłek socjalny, będziesz miał cięcia dochodów ”.

Nigdzie tego nie ogłoszono, więc to kłamstwo, że chodzi o bezpieczeństwo ludzi w  kraju, aby uniknąć przybywającego tu koronawirusa. Przecież nawet nie ogłosili tego wcześniej, aby ostrzec ludzi, aby nie jechali. ”

Murphy powiedział również, że jeśli rząd poważnie myśli o zapobieganiu rozprzestrzenianiu się Covid-19 w Irlandii, może sprawdzać ludzi przybywających do Irlandii pod kątem wirusa, zamiast sprawdzać, czy osoby objęte opieką społeczną podróżowały za granicę w celach nieistotnych.

Murphy zgłosił wniosek, wzywając do uchylenia rozporządzenia ministerialnego (zmianę wprowadzono bez głosowania Dáil).

Liam Herrick z irlandzkiej Rady Wolności Obywatelskich powiedział w tym samym programie, że  podpisane 10 lipca przez minister ochrony socjalnej Heather Humphreys rozporządzenie „wydaje się wprowadzać bardzo znaczącą dyskryminację, bez oczywistego uzasadnienia”.

„Pojawia się również pytanie o zgodność tego środka z prawem. Ponieważ jeśli minister wprowadza ustawowy środek tego typu, musi udowodnić, że jest to zgodne z zasadami pierwotnego aktu prawnego. A nie ma przepisów pierwotnych dotyczących porad dotyczących podróży.”

 

„To z pewnością rodzi pytania” – powiedział Herrick, jednocześnie pytając, w jaki sposób Departament pozyskiwał i przetwarzał informacje tych osób.

Fianna Fáil TD Willie O’Dea powiedział, że nikt nie powinien łamać rady rządu. Pyta jednak „dlaczego tylko jedna grupa miałaby być karana za to”.  Powiedział, że poruszy tę kwestię z ministrem ochrony socjalnej.

 

O’Dea powiedział, że „to nie słuszne i właściwe, aby jedną kategorię ludzi, którzy nie stosują się do rady rządu, wytypować do kary”. Gary Gannon, rzecznik socjaldemokratów ds. Ochrony socjalnej, skrytykował Tánaiste Leo Varadkara za stwierdzenie, że powodem zmiany jest to, że ci, którzy otrzymują płatność, powinni „aktywnie poszukiwać pracy”.

Gannon skrytykował to, mówiąc, że nie można być czasowo zawieszonym w pracy i jednocześnie poszukiwać pracy.

W wielu przypadkach pracowników zwolniono tymczasowo , ale mają nadzieję na powrót do pracy, ponieważ ograniczenia złagodzono, a gospodarka ożywa. Przykładem mogą być tysiące pracowników pubów, którzy nie mogą wznowić pracy, dopóki rząd nie wyda na to zgody.

Rzeczniczka Sinn Féin, Claire Kerrane, powiedziała, że ​​jest „głęboko zaniepokojona” kontrolami na lotniskach w celu ustalenia, czy osoby, które podróżowały za granicę, pobierały ​​PUP Covid-19. „Sugeruje błędne i wypaczone priorytety tego rządu, skupiające się na karaniu tych, którzy mają najgorszą sytuację finansową” – powiedziała.

Rząd konsekwentnie nie wdrożył odpowiedniego systemu testów i kontroli na lotniskach takich jak pomiary temperatury i właściwe egzekwowanie kwarantanny.

„Jesteśmy teraz w absurdalnej sytuacji, w której jedyne kontrole przeprowadzane na lotniskach dotyczą opieki społecznej. Jest to błędne i niesprawiedliwe ”.