Rządowy komitet do spraw ożywienia gospodarczego omówił plany przedłużenia programu dopłat do wynagrodzeń Covid-19 (Covid-19 Wage Subsidy Scheme).

Rozmowy dotyczyły również pakietu stymulacyjnego, który będzie skierowany dla małych przedsiębiorstw. Przeznaczono na to kwotę około 1 miliarda euro. 

Jak podaje Irish Examiner blisko 400 000 pracowników jest objętych obecnie programem dopłat do wynagrodzeń. 

Ponad 65 000 pracodawców zarejestrowało się w programie Revenue a część z nich nadal czeka na decyzję.

Minister ds. Promocji Handlu Robert Troy zapewnił, że program nie zniknie. Uważa on, że ponieważ kryzys Covid-19 jeszcze się nie zakończył, nie można dopuścić do sytuacji w której firmy po prostu znikają. Rząd pracuje nad tym by zasiłek został ulepszony i rozszerzony również na pracowników sezonowych.

 

„Tę dopłatę do wynagrodzenia należy zmienić. Musimy zapewnić, aby ludzie, którzy są pracownikami sezonowymi, także mogli z niej skorzystać. Musimy jednak dopilnować, aby wraz z poprawą działalności gospodarczej i poprawą obrotów, dopłata do wynagrodzenia ulegała zmniejszeniu”.

W minionym tygodniu minister finansów Paschal Donohoe powiedział, że program dopłat do wynagrodzeń nie zakończy się nagle. Zasugerował, że może on potrwać nawet do końca roku.

Donohoe powiedział, że rozważy wszystkie opcje, ale program nie zakończy się nagle, ponieważ może to doprowadzić do utraty miejsc pracy.

Wczoraj specjalna komisja rządowa ds. Przeciwdziałania kryzysowi Covid-19 usłyszała, że ​​stopa bezrobocia w Irlandii spadnie ze szczytowego poziomu w drugim kwartale wynoszącego około 25%. A według przewidywań ekspertów do końca tego roku osiągnie około połowy tego poziomu.

Najnowsze dane z Departamentu Ochrony Socjalnej pokazują, że około 413 000 osób otrzymuje teraz zasiłek dla bezrobotnych Covid 19, w porównaniu z 439 000 w ubiegłym tygodniu.