Od połowy maja do końca czerwca 35% osób zidentyfikowanych jako “bliski kontakt” potwierdzonego przypadku COVID-19 nie skorzystało z oferty przeprowadzenia testu – przekazał Irish Examiner.

Dr  Ronan Glynn powiedział: „Każda  taka sprawa może przekształcić się w potencjalne ognisko zapalane, które z kolei może rozprzestrzeniać się w całej społeczności.”

„Jeśli zostaniesz zidentyfikowany jako “bliski kontakt”, niezwłocznie skorzystaj z oferty  i poddaj się testowi.”

Przyznał też, że międzynarodowy wpływ Covid-19 zmienia się dynamicznie i słusznie, że rząd czeka do końca tego miesiąca na opublikowanie zielonych list krajów, do których można bezpiecznie podróżować.

„Sytuacja na całym świecie może się pogorszyć w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch, w takim przypadku musimy ponownie decydować tym, kto jest na liście” – dodał.

Po raz pierwszy od początku marca przez dwa kolejne nie było nowych zgonów i  potwierdzono tylko cztery nowe przypadki.

Pełniący obowiązki dyrektora medycznego dr Ronan Glynn twierdzi, że jest to pozytywny rozwój sytuacji i Irlandia wychodzi z pandemii.

„To wspaniałe, że mieliśmy te dwa dni, ale zawsze ostrzegamy, że występuje efekt weekendowy i przypadki śmiertelne nie są tak szybko zgłaszane, jak w ciągu tygodnia”.